بررسی تاثیر منفی اجرا‌ نشدن به‌‌‌‌‌‌موقع پروژه‌ها بر حجم و کیفیت نفت‌خام تولیدی
بررسی تاثیر منفی اجرا‌ نشدن به‌‌‌‌‌‌موقع پروژه‌ها بر حجم و کیفیت نفت‌خام تولیدی
مدیر نظارت بر تولید نفت و گاز و عضو اصلی هیات‌مدیره شرکت ملی نفت ایران در نخستین گردهمایی تخصصی و هم‌اندیشی مدیران برنامه‌‌‌‌‌‌ریزی شرکت ملی نفت ایران به بررسی تاثیر منفی اجرا‌نشدن به‌‌‌‌‌‌موقع پروژه‌ها بر حجم تولید نفت‌خام در پنج بخش پرداخت و دلایل آن را بررسی کرد. به نقل از شرکت نفت مناطق مرکزی، هرمز قلاوند، دلایل تاخیر در اجرای به‌‌‌‌‌‌موقع پروژه‌ها را شامل تاخیر در تکمیل و راه‌اندازی پروژه‌ها، نوسان قیمت‌ها ناشی از بالا رفتن نرخ ارز، استفاده‌نکردن از روش‌های استاندارد مدیریت پروژه و ناکارآمدی قوانین پیچیده منجر به اولویت‌‌‌‌‌‌بندی پروژه‌ها دانست.

وی با تاکید بر ضرورت اجرای همزمان زنجیره ارزش پروژه بیان کرد: افزایش توان تولید نفت‌خام، منوط به اجرای پروژه موردنظر است، به‌‌‌‌‌‌طوری که تاسیسات موجود اکنون بالاتر از ظرفیت فرآورشی عملیاتی هستند و این موضوع سبب کاهش کیفیت نفت‌‌‌‌‌‌خام تولیدی به دلیل افزایش ظرفیت تجهیزات موجود و افزایش خوردگی خطوط لوله و تجهیزات پایین‌‌‌‌‌‌دست به‌دلیل بالابودن حجم نمک یا سولفور موجود در نفت‌خام تولیدی شده‌است. مدیر نظارت بر تولید نفت و گاز شرکت ملی نفت ایران در تشریح دلایل تاخیر اجرای پروژه‌ها در زمان مقرر افزود: به‌دلیل تغییر قیمت‌ها ناشی از بالارفتن نرخ ارز می‌توان به تاخیر بسیار زیاد در تعیین‌تکلیف پروژه‌های غیرفعال، بلاتکلیفی پروژه‌های جاری و پرداخت‌نشدن تعدیل مبالغ قراردادی با توجه به موانع قانونی اشاره کرد.

قلاوند درباره تاثیر اجرای همزمان اجزای زنجیره ارزش بر تولید نفت‌خام گفت: در بسیاری از مواقع بخشی از پروژه اجرا می‌شود و بقیه بخش‌های آن متوقف می‌ماند که عملا تکمیل همان بخش بی‌‌‌‌‌‌فایده است. از دیگر آسیب‌های این موضوع، می‌توان به  افزایش هزینه نگهداری آنها و ایجاد فعالیت و کار اضافه برای نگهداری از بخش‌های نیمه‌‌‌‌‌‌تمام یا خاتمه‌‌‌‌‌‌یافته برای پیمانکار یا کارفرما اشاره کرد. وی تاکید کرد: با افزایش زمان اجرای پروژه‌ها، شرایط مخزنی به‌دلیل تولید طی مدتی که پروژه اجرا نشده‌است، تغییر می‌کند و ترکیب سیال تولیدی متفاوت می‌شود که بعضا سبب تغییر شرایط طراحی اولیه و لزوم تسریع در اجرای پروژه‌های مرتبط می‌شود.

  • منبع خبر : دنیای اقتصاد