اولویت‌بندی طرح‌های عمرانی برای تخصیص اعتبارات
اولویت‌بندی طرح‌های عمرانی برای تخصیص اعتبارات
در نهمین جلسه بررسی بخش تفصیلی بودجه سال۱۴۰۳ کل کشور، گزارش «اعتبارات مورد نیاز امور آب، کشاورزی و محیط زیست در سال۱۴۰۳» از سوی امور آب، کشاورزی و محیط زیست ارائه شد. داود منظور، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، در این نشست ضمن تاکید بر تقویت شیوه‌های نظارتی طرح‌ها و پروژه‌های ملی، انجام مهندسی ارزش برای طرح‌های عمرانی را لازم دانست و گفت: بخش زیادی از طرح‌های عمرانی را باید با پایش و مهندسی ارزش، تعیین تکلیف کنیم و ضعف کنونی در نظارت و پایش، باید جبران شود. معاون رئیس‌جمهور در ادامه افزود: موضوع پرداخت به ذی‌نفع نهایی، یکی از برنامه‌های بسیار مهم دولت در دوره جدید بوده و کار بزرگی است که اجرای دقیق و مستمر آن از طرف سازمان برنامه و بودجه کشور، یک گام اساسی در جهت شفاف‌سازی و انضباط مالی در کشور خواهد بود.

منظور با اشاره به ضرورت هوشمندسازی در فرآیندهای سازمانی افزود: سیستم یکپارچه مدیریت مالی (FMIS) کاری بزرگ از جنس هوشمندسازی بودجه‌ای است و موفقیت آن نیاز به سازمان‌ده، تدوین نقشه راه و تقسیم کار دارد که لازم است همه بخش‌های سازمان در جهت توفیق آن بکوشند.

او با بیان اینکه سامانه‌محور شدن فعالیت‌ها و یکپارچه‌سازی و انسجام سامانه‌ها در سازمان یک راهبرد مهم هوشمندسازی بودجه‌ای است، افزود: تدوین گزارش‌های نظارتی از سوی بخش‌های مختلف سازمان، یک مسوولیت اصلی است که با هوشمندسازی فرآیندها می‌توان انتظار داشت بخش نظارتی رشد چشمگیری یابد. منظور با بیان اینکه سامان‌دهی سیستم‌های نظارتی نقش بسیار مهمی در افزایش بهره‌وری و استفاده بهینه از بودجه دستگاه‌ها در خدمت‌رسانی به مردم دارد، گفت: لازم است نظام اولویت‌دهی طرح‌ها در دستگاه‌ها برقرار شود و برای این کار باید شناسنامه طرح‌ها به روز باشد و گزارش‌های نظارتی بر مبنای دستورالعمل‌ها و شیوه‌نامه‌های نظارتی به صورت ماهانه تهیه شوند.

معاون رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه نظام‌مندسازی و سازمان‌دهی نظارت موجب انضباط بیشتر و شفافیت مالی خواهد شد، افزود: چنانچه دستگاه‌ها بر اساس گزارش‌های نظارتی دقیق در اجرای طرح‌ها اقدام کنند، در کنار شفافیت به‌دست‌آمده، تحولات زیادی را شاهد خواهیم بود.رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با تاکید بر لزوم اولویت‌بندی طرح‌های عمرانی برای تخصیص دقیق و هدفمند اعتبارات، خواستار همکاری سازمان با دستگاه‌ها در اولویت‌بندی طرح‌ها شد و گفت: اولویت در تخصیص اعتبارات با مصوبات سفرهای رئیس‌جمهور و طرح‌های خاتمه‌یافتنی طی امسال و سال آینده است.

دکتر منظور با توضیح ضرورت اصلاح ساختار بودجه بر اساس شاخص‌هایی همچون انضباط مالی، شفافیت، نظارت و هوشمندسازی بودجه‌ای افزود: مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) و ریاست جمهور، به سازمان برنامه و بودجه کشور به‌عنوان یکی از اجزای پرتلاش دولت عنایت دارند و انتظارشان این است که سازمان برای حل مسائل کشور، راه‌حل و برنامه ارائه دهد که با توجه به وجود ظرفیت‌های بالای کارشناسی در سازمان، باید به این انتظارات پاسخ مناسبی بدهیم

  • منبع خبر : دنیای اقتصاد