معاون وزیر راه: دوره طلایی نوسازی بافت فرسوده در برنامه هفتم دیده شده است
معاون وزیر راه: دوره طلایی نوسازی بافت فرسوده در برنامه هفتم دیده شده است
معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با تشریح مشوق های درنظرگرفته شده برای نوسازی بافت های فرسوده گفت: دوران طلایی برای این امر در برنامه هفتم دیده شده است.

محمد آیینی همزمان با بیستمین سالگرد زلزله دی ماه ۱۳۸۲ بم در نشست ستادبازآفرینی استان کرمان که در سالن سلامت دانشگاه علوم پزشکی این شهرستان برگزار شد افزود: بسته های تشویقی در شهرهای مختلف برای محله های بازآفرینی بومی سازی می شود و باید در قالب گروه های مردمی به صورت چهره به چهره به مردم اطلاع رسانی شود تا نوسازی شتاب بیشتری گیرد.

وی اضافه کرد: در قانون بودجه امسال برای بافت فرسوده ظرفیت های خوبی فراهم آمده و ۱۳ همت برای این موضوع درنظر گرفته شده است.

آیینی همچنین با اشاره به ظرفیت کلید به کلید در بافت های فرسوده بیان کرد: بند سه تبصره ۱۱ این بخش به دولت اجازه می دهد افرادی که واحد فرسوده دارند بتوانند ملک فرسوده خود را بدهند و به جای آن زمین با ۴۰ درصد تخفیف یا واحد نوساز در جای دیگری بگیرند.
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران افزود: جلسات ستاد بازآفرینی استانی و شهرستانی باید ماهانه برگزار شود تا استاندارد مسکن به متوسط محله های برخوردار آن شهر برسد و بنای ناپایدار نیز کاهش پیدا کند.

آیینی همچنین با اشاره به وضعیت نامناسب نوسازی بافت های فرسوده در استان کرمان گفت: کرمان به لحاظ مساحت جزو سه استان اول کشور در بافت فرسوده است که ۱۳ هزار و ۵۰۰ هکتار بافت فرسوده، سکونتگاه غیررسمی و بافت تاریخی دارد.

به گفته وی در محدوده بافت های تاریخی استان کرمان ۱۳۹ هزار واحد مسکونی یعنی طبق آمار سال ۹۵ جمعیتی افزون بر ۵۰۰ هزار نفر ساکن است.
آیینی اظهارداشت: از این ۱۳۹ هزار واحد مسکونی حدود ۸۰ هزار واحد جزو واحدهای ناپایدار هستند یعنی هیچ سازه ای ندارند و اگر زلزله در این مناطق رخ دهد به طور قطع مانند بم می شوند.
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در استان کرمان در طول چهار سال اخیر بیش از ۲۴ هزار واحد ناپایدار دیده شده که تاکنون پنج هزار واحد آن یعنی حدود ۳۸ درصد برنامه محقق (بازسازی) شده است.

وی افزود: طی تفاهم نامه بین اداره کل راه و شهرسازی و شهرداری ها به‌زودی شاهد رتبه های خوبی در بحث بافت فرسوده استان کرمان خواهیم بود.
آیینی ادامه داد: محدوده های بازآفرینی، مناطق محروم و کمترتوسعه یافته تلقی می شوند و هر سرمایه گذاری در این محدوده ها مشمول معافیت های مالی می شود.
آیینی اظهارداشت: مساله اصلی جنوب استان کرمان معابر خاکی آنهاست که باید حداکثر همکاری را داشته باشیم تا این معابر خاکی که بدترین چهره محرومیت به شمار می روند، برطرف شوند.
استان کرمان بیشترین معابر خاکی را دارد
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران تصریح کرد: استان کرمان بیشترین معابر خاکی را دارد و فراتر از متوسط کشوری است که در سکونتگاه های غیررسمی استان حدود ۶۰ درصد و در بافت های فرسوده نیز ۳۰ درصد معابر استان خاکی است.
وی خاطرنشان کرد: از شهریورماه امسال در سطح استان هیچ رشدی در نوسازی مسکن نداشتیم حالا یا متوقف شده یا اطلاعات وارد نشده است، درصورتی که روند کشوری با شیب ۳۵ درصدی شتابان است و جلو می رود.
معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: مساله دیگر استان کرمان سند است که با حل آن می تواند مانع اصلی نوسازی برطرف شود که با محوریت شهرداری ها این مشکل باید حل شود.
آیینی درباره پروژه پیاده روسازی اطراف ارگ قدیم بم و خیابان یک طرفه آیت الله کاشانی این شهر نیز گفت: این پروژه امشب برای اولین بار در ستاد بازآفرینی استان کرمان مطرح و مقرر شد فازبندی کار مشخص شود، شهرداری، استانداری و شرکت بازآفرینی به صورت مساوی هر کدام یک سوم اعتبار را همزمان پرداخت کنند.

 در این جلسه ستاد بازآفرینی استان کرمان مصوب شد معادل ۲۵ درصد قیر سازمان های همیاری استانداری کرمان نیز به بافت های فرسوده تخصیص دهد.

همچنین مقرر شد قیر مورد نیاز شهرهای جنوب استان کرمان به منظور تکمیل معابر خاکی بیش از سرانه کشور تامین شود تا این معابر طی ۲ سال آینده تکمیل شوند.

براساس مصوبه این جلسه پروژه هایی که در سال های قبل از طریق اعتبارات ماده ۱۸ قانون بودجه در جیرفت شروع به کار کرده اند، برابر بند ب تبصره ۱۱ از طریق عوارض ماده ۳۹ مالیات بر ارزش افزوده تکمیل شوند. همچنین سازمان برنامه و بودجه موظف است بدون نیاز به اخذ مجوز ماده۲۳ تامین اعتبار یاد شده را انجام دهد تا این پروژه ها تا پایان سال تکمیل شوند.
در این جلسه درباره طرح پیاده روسازی خیابان طالقانی جیرفت، خیابان عدالت کهنوج، پروژه مکی آباد به صورت مشترک بین اداره کل راه و شهرسازی استان و نوسازی مدارس، و همچنین چند پروژه در رفسنجان تصمیم گیری شد.

  • منبع خبر : ایرنا