یادآوری اقدامات دولت سیزدهم در توسعه جزیره بوموسی
یادآوری اقدامات دولت سیزدهم در توسعه جزیره بوموسی
ادعاهای بی‌اساسِ امارات متحده عربی برای چندمین بار در خصوص جزیره بوموسی (ابوموسی) که به گواه اسناد تاریخی، یک جزیره ایرانی بوده و به تصویب ماده ۶۱ قانون برنامه هفتم توسعه هم رسیده است، خبرگزاری جمهوری اسلامی گزارش اقدامات دولت سیزدهم در راستای توسعه این جزیره را صرفا جهت یادآوری منتشر می‌کند.

همانطور که همه مطلع هستیم چند روز قبل در نشست مجمع همکاری‌های کشورهای عربی و روسیه در مراکش، بازهم افرادی ناآگاه و برای چندمین مرتبه بیانیه‌ای بی اثر و تبلیغاتی منتشر کردند که در آن ادعای بی‌پایه و اساس امارات متحده عربی پیرامون جزایر سه‌گانه ایرانی مطرح شده بود و این موضوع واکنش‌ها و انتقاداتِ جدیِ ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران را به دنبال داشت.

البته سابقه شکل‌گیری خود این کشور (امارات متحده عربی) به سیاست‌های استعماری انگلیس و سال‌های ۱۸۲۰ در بحبوحه جنگ‌های ایران با روسیه بازمی‌گردد که دولت انگلستان به بهانه مبارزه با دزدان دریایی سواحل جنوبی خلیج‌فارس را اشغال و با حکام محلی قرارداد تحت الحمایگی امضا کرد تا از قدرت کشورهای بزرگ حاضر در منطقه ازجمله ایران عزیزمان بکاهد.

شخصیت‌های مختلفی به این بیانیه واکنش نشان داده‌اند که می‌توان به وزیر امور خارجه کشورمان، رییس مجلس شورای اسلامی، استاندار هرمزگان، برخی امامان جمعه و عموم ملت ایران اشاره کرد.

محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی ۲ روز قبل در توییتی به بیانیه مشترک کشورهای عربی با روسیه واکنش نشان داده و نوشته است: در برنامه هفتم توسعه،‌ دولت به توسعه شهرستان بوموسی با محوریت جزایر سه‌گانه در زمینه‌های مختلف بازرگانی، اقتصاد دریامحور،‌ آموزش عالی، درمانی وغیره مکلف شده است؛ این پاسخ عملیِ ایران به امارات است که با جدیت دولت در اجرا، همگان بوموسایی متفاوت را به‌عنوان بخشی از سرزمین مادری‌مان خواهند دید.

هیچ تردیدی وجود ندارد که روابط با روسیه براساس منافع ملی ایران و احترام متقابل تنظیم شده است، هرگونه ادعایی که قصد خدشه به تمامیت ارضی ایران را داشته باشد به طور حتم خلاف این اصول است. از سویی ایران برخلاف این روابط ارزیابی شده و با پاسخ جدی مواجه خواهد شد. روسیه نیز باید مراقب سوء استفاده غرب باشد.

حسین امیر عبداللهیان وزیر امورخارجه کشورمان نیز در تماس تلفنی با همتای روسی خود با بیان اینکه احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها از اصول بنیادین در مناسبات کشورهاست، تاکید کرد: تهران در موضوع احترام به تمامیت ارضی و مباحث حاکمیتی ایران با هیچ طرفی تعارف ندارد.

آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری امام جمعه بوشهر نیز در خطبه‌های یکم دیماه در واکنش به این بیانیه بی‌اساس گفته است: در نشست مجمع همکاری عرب و روسیه در مراکش به جای اینکه جنایات رژیم اشغالگر قدس، آمریکا و انگلیس در قتل و عام مردم فلسطین و غزه محکوم کنند، در بیانیه‌ای به ایران در زمینه جزایر سه‌گانه تذکر داده شد که چنین بیانیه‌ای محکوم است.

علاوه‌بر محکومیت‌ها از سوی شخصیت‌های یادشده، دولت سیزدهم نیز به صورت عملی جزیره ایرانی بوموسی را مورد توجه قرار داده و اقدامات بسیاری برای عمران و آبادانی آن انجام داده است.

بسیار خب؛ اینک با هم ببینیم دولت سیزدهم در جزیره بوموسی چه اقداماتی را انجام داده و در دستور کار دارد.

شهرستان دریایی بوموسی که در آب‌های خلیج‌فارس و ۵۷ کیلومتری جنوب بندرلنگه قرار گرفته در واقع یکی از مهم‌ترین جزایر این آبراه محسوب می‌شود و به لحاظ اهمیت، همواره مورد توجه مردم و مسئولان بوده که دولت سیزدهم با نگاه ویژه‌ای نسبت به پیشرفت همه‌جانبه جزایر ایرانی همچون بوموسی اقدام کرده است.

بخشی دیگری از عملکرد دولت در ۲ سالی که گذشت در حوزه مسکن، عمران و خدماتی شهری است که برای این منظور ۴۹۴ میلیارد ریال در شهرستان دریایی بوموسی هزینه و طرح‌های مختلفی اجرا شده یا در مرحله اجرا قرار دارد، در این زمینه، بهره‌برداری ۱۸ واحد مسکونی با اعتبار هزینه شده ۱۶۰ میلیارد ریال، آسفالت معابر جزیره بوموسی به میزان ۴۰ هزار مترمربع برای احداث بلوار مدافعان حرم و بلوار سلامت و ورزش با اعتبار هزینه شده ۱۰۰ میلیارد ریال، آسفالت معابر جزیره سیری به میزان ۲۰ هزار مترمربع و بهسازی جداول این جزیره با اعتبار ۱۳ میلیارد ریال، احداث میدان شهید سلیمانی با مساحت ۶۰۰ مترمربع و اعتبار هزینه شده ۶ میلیارد ریال و شروع عملیات اجرایی ساخت طرح نهضت ملی مسکن در جزیره بوموسی قابل‌ اشاره است.

  • منبع خبر : ایرنا