آسفالت معابر، آرزوی دست نیافتنی برای شهروندان کرمانشاه
آسفالت معابر، آرزوی دست نیافتنی برای شهروندان کرمانشاه
شاید آسفالت کوچه‌ها و معابر یک مطالبه پیش پا افتاده از سوی شهروندان یک شهر به نظر آید، اما در کلانشهر کرمانشاه به یک آرزوی دست نیافتنی مبدل شده است؛ رویایی که هم اینک یکی از مهم‌ترین مطالبات مردم از مدیریت شهری است.

امروز هر رهگذری از سایر شهرهای ایران حتی اگر یکبار گذرش به کوچه ها و معابر کلانشهر کرمانشاه افتاده باشد به خوبی می تواند تفاوت فاحش این کوچه و معابر را با شهر خودش را به راحتی مشاهده کند. کلانشهری که بیش از یک میلیون نفر جمعیت و هشت منطقه شهرداری دارد.

اما آنچه در این میان جالب به نظر می رسد آنکه این چاله ها و دست انداز کوچه های این شهر هیچ ارتباطی با جدید و یا قدیمی بودن معابر و یا بالاشهر و یا پایین شهر بودن آن نداشته و این مشکل دیرینه حتی در کوچه های بهترین و لوکس ترین مناطق شهر نیز خودنمایی می کند.

با گذر از این کوچه‌ها بخوبی می توان درک کرد که این معابر حتی شاید در طول سالیان سال رنگ آسفالت جدید را به خود ندیده اند و نهایت کاری که برای بهبود وضعیت آسفالت و چاله ها انجام شده، ترمیم و لکه گیری است که این اقدام نیز عمر طولانی نداشته و پس از مدتی تخریب و از بین می رود.

ترکیدگی لاستیک خودرو، انحراف به چپ و راست به خاطر رد کردن چاله ها، ترمزهای بی موقع، لیز خوردن لاستیک خودرو، استهلاک بیشتر خودروها و در نهایت نارضایتی از جمله عوارض و عواقب یک خیابان و یا کوچه ای با چاله چوله و ناهموار است.

وضعیت معابر شهری یکی از شاخص‌های رضایت شهروندان از عملکرد شهرداری‌

وضعیت معابر شهری یکی از شاخص‌های رضایت از عملکرد شهرداری‌ها محسوب می‌شود اما طی سال‌های اخیر هیچگونه توجه ای برای ساماندهی آسفالت خیابان‌ها و معابر شهر کرمانشاه نشده و این معضل به یک مشکل همیشگی تبدیل شده که روزبه ‌روز به وخامت این مساله نیز افزوده می شود.

اکثر کوچه ها و معابر این شهر دچار فرو رفتگی یا شکستگی آسفالت با چاله های کوچک و بزرگ است که به جرات می توان گفت عمق برخی از چاله های آن حتی به ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر هم می رسد و در بسیاری اوقات موجب بروز سوانح رانندگی و خسارت به خودروهای شهروندان نیز می شود.

از کوچه ها و معابر شهر که بگذریم آسفالت خیابان های شهر نیز چنگی به دل نمی زند و آسفالت های فرسوده و چهل تکه و پر از چاله خیابان‌هایی که سال های سال است رنگ خط کشی نیز حتی به خود ندیده است به یکی از دغدغه های بزرگ شهروندان به ویژه رانندگان خودروها مبدل شده است.

حرکت مارپیچی در کوچه و خیابان های شهر

وضعیت آسفالت معابر و خیابان‌های شهر کرمانشاه به‌گونه‌ای‌ شده است‌ که رانندگان وسایل نقلیه همانند یک راننده مسابقات رالی باید به‌صورت مارپیچی حرکت کنند؛ چرا که تعداد چاله‌ها و حفره‌های ایجادشده روی آسفالت خیابان‌ها به‌حدی زیاد است که نمی‌توان مسیری را بدون مشکل به صورت مستقیم طی کرد.

شهردار کرمانشاه در زمینه انتقادات شهروندان مبنی بر نامناسب بودن وضعیت آسفالت معابر و کوچه های این شهر گفت: برنامه ای پنج ساله برای آسفالت همه شهر تدوین شده است تا در این مدت هر سال، ۲۰ درصد از معابر، کوچه‌ها و خیابان ها آسفالت شود.

نادر نوروزی با بیان اینکه این شهر ۱۱ هزار هکتار مساحت دارد افزود: پارسال ۲۰ درصد از شهر در قالب هزار کوچه، ۱۷۰ خیابان اصلی و فرعی که عمدتا در محله های حاشیه ای مانند آقاجان، کرناچی، مرادآباد و بعضی از مناطق محروم شهر که اصلا تاکنون آسفالت نشده بودند آسفالت شد.

وی با بیان اینکه قیمت هر تن قیر ۱۵ میلیون تومان است که باید برای تهیه آسفالت از بورس خریداری شود یادآور شد: هزینه آسفالت بسیار سنگین است با وجود این سال گذشته ۲۰۰ هزار تن انجام و امسال نیز ۲۰۰ هزار تن دیگر در برنامه است که انجام شود و این در حالی است که در سال های قبل سالانه تنها ۳۰ هزار تن آسفالت انجام می شد که این میزان هم اکنون ۶ برابر گذشته شده است.

نوروزی با بیان اینکه چون در گذشته آسفالتی انجام نمی شد بنابراین هیچ شهروندی نیز مطالبه نمی کرد افزود: الان که اقدام به آسفالت کرده ایم و این تفاوت ایجاد شده است مردم مطالبه گر شده و خواستار آسفالت کردن کوچه های خود شده اند.

  • منبع خبر : ایرنا