۴۰۰ هکتار به بافت فرسوده کرمانشاه اضافه می‌شود
۴۰۰ هکتار به بافت فرسوده کرمانشاه اضافه می‌شود
سرپرست اداره‌کل راه و شهرسازی استان کرمانشاه، از اضافه شدن ۵ نقطه شهر کرمانشاه به مساحت ۴۰۰ هکتار به محدوده بافت فرسوده و ناکارآمد شهری خبر داد.

سرپرست اداره‌کل راه و شهرسازی استان کرمانشاه امروز  در کرمانشاه، اظهار کرد: ایجاد سکونتگاه غیررسمی یا همان حاشیه‌‌نشینی به عدم توجه به ساختارهای درست حوزه شهری برمی‌گردد.

وی در توصیف عبارت سکونتگاه غیررسمی، ادامه داد: سکونتگاه غیررسمی یعنی اینکه دولت برای این مناطق برنامه‌ای نداشته، چون قرار نبوده این مناطق به این شکل امروز درآیند.

سرپرست اداره‌کل راه و شهرسازی استان کرمانشاه اضافه کرد: در کرمانشاه مناطقی داریم که به صورت غیررسمی ایجاد شده و هرازچندگاهی با ارائه درخواست‌های به حوزه شهری اضافه می‌شود.

وی با اشاره به وجود یک‌هزار و ۲۶۰ هکتار محدوده بافت فرسوده و ناکارآمد در کرمانشاه، گفت: ۳۰۰ هکتار از این میزان در بافت تاریخی واقع است و ۸۰۰ هکتار باقی‌مانده بافت فرسوده و ناکارآمد به حساب می‌آید.

الماسی، از اضافه شدن ۵ نقطه شهر کرمانشاه به مساحت ۴۰۰ هکتار به محدوده بافت فرسوده و ناکارآمد شهری خبر داد خاطرنشان کرد: اگر این ۴۰۰ هکتار جزء محدوده‌های فرسوده و ناکارآمد شوند، می‌توانند از مشوق‌های شهرسازانه بهره‌مند شوند.

وی از هویت دادن به بافت فرسوده سخن گفت و در تشریح سیاست‌های شهرسازانه، اضافه کرد: وزارت راه و شهرسازی در راستای همکاری با شهرداری، برای ساماندهی معابر این مناطق قیر تهاتری را تأمین خواهد کرد.

سرپرست اداره‌کل راه و شهرسازی استان کرمانشاه تصریح کرد: املاک این مناطق با استفاده از ضوابط شهرسازنه؛ ارزشمند و از تخفیف ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی پروانه برای بازسازی و همچنین تسهیلات نوسازی برخوردار می‌شوند.

وی اضافه کرد: تا دو طبقه تراکم تشویقی دارند، ۷۰ درصد کاهش ضریب پارکینگ و امکان ۲۰ درصد پارکینگ در فضای سبز را دارند.

الماسی، از اعمال سیاست جدید شهرسازی با رویکرد جدید برای بافت فرسوده نسبت به شهر کرمانشاه خبر داد و افزود: معابر را با هماهنگی شهرداری گسترش می‌دهیم و براساس هماهنگی‌های صورت گرفته با سیاست‌های راه و شهرسازی بخشی از اراضی که خارج از حریم هستندبه محدوده اضافه و طرح‌های نو شهرسازی ایجاد می‌شود که در بازسازی نوسازی و بهینه‌سازی اثرگذار است.

سرپرست اداره‌کل راه و شهرسازی استان کرمانشاه با اشاره به عملیاتی شدن سیاست‌های مشوقانه در محدوده بافت فرسوده و ناکارآمد، گفت: سیاست امروز این است که تمام جوانب با هم رشد کند

  • منبع خبر : فارس