سقوط بهای نفت‌برنت در آستانه نشست اوپک
سقوط بهای نفت‌برنت در آستانه نشست اوپک
درحالی‌که سرمایه‌گذاران منتظر نشست اوپک در اواخر این هفته برای توافق جهت محدود‌کردن عرضه سوخت در سال‌۲۰۲۴ هستند، قیمت نفت روز دوشنبه ۲۷ نوامبر کاهش یافت و بهای نفت‌برنت دریای شمال به ۸۰ دلار در هر بشکه سقوط کرد.به گزارش رویترز و تا لحظه تنظیم این خبر، معاملات آتی نفت‌برنت با ۳۷‌سنت یا ۰.۵‌درصد کاهش به ۸۰ دلار و ۲۰‌سنت در هر بشکه رسید، درحالی‌که قیمت نفت‌خام وست‌تگزاس اینترمیدیت آمریکا با ۳۶‌سنت یا ۰.۵‌درصد کاهش حدود ۷۵دلار در هر بشکه فروخته شد.

با این انتظار که عربستان‌سعودی و روسیه می‌توانند کاهش داوطلبانه عرضه را در اوایل سال‌۲۰۲۴ لغو کنند و اوپک ممکن است در مورد برنامه‌هایی برای کاهش بیشتر بحث کنند، هر دو شاخص هفته گذشته اندکی افزایش‌یافتند.قیمت‌ها در اواسط هفته گذشته پس از اینکه سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدان آنها، نشست وزیران را به ۳۰ نوامبر موکول کردند تا اختلافات در مورد اهداف تولید برای تولیدکنندگان آفریقایی را برطرف کنند، کاهش‌یافت. چهار منبع اوپک روز جمعه به رویترز گفتند از آن زمان، اعضای این گروه به سازش نزدیک‌تر شده‌اند.

تحلیلگران ING گفتند که با توجه به اختلافات درون اوپک بر سر سهمیه‌های تولید، جو بازار منفی است، اگرچه آنها انتظار دارند عربستان‌سعودی کاهش داوطلبانه اضافی خود را به میزان یک‌میلیون بشکه در روز در سال‌آینده کاهش دهد. تحلیلگران ING در یادداشتی افزودند: با توجه به مازاد عرضه، فشار نزولی بیشتری بر بازار وارد خواهد شد. تحلیلگران بانک گلدمن‌ساکس اعلام کردند که پیش از نشست اوپک، صادرات کشورهای اوپک به یک‌میلیون و ۳۰۰‌هزار بشکه در روز کمتر از سطح آوریل کاهش یافته‌است. این بانک افزود: ما همچنان انتظار داریم کاهش یکجانبه عربستان و روسیه تا حداقل سه‌ماهه اول ۲۰۲۴ تمدید شود و کاهش گروهی بدون تغییر باقی‌بماند، با این حال طبق داده‌های معامله‌گران و رویترز، امارات‌متحده‌عربی قرار است صادرات نفت‌خام خود را در اوایل سال‌آینده افزایش دهد.

  • منبع خبر : دنیای اقتصاد