اکونومیستا: بازگشت ایران به بازار نفت به نفع جهان است
اکونومیستا: بازگشت ایران به بازار نفت به نفع جهان است
نشریه ال اکونومیستا اسپانیا نوشت: بازگشت ایران به بازارهای جهانی می‌تواند راه‌حلی ساده، سریع و موثر برای خاموش کردن روند افزایش بهای نفت باشد.

نفت برنت به عنوان یک مرجع جهانی، نزدیک به ۹۳ دلار به ازای هر بشکه معامله می‌شود، رقمی که از سال ۲۰۱۴ تا کنون بی سابقه بوده است. خبرها از بازگشت ایران به بازار و خروج نسبی نیروها از مرز روسیه با اوکراین سبب شد تا بهای نفت برنت شاهد کاهش ۴ درصدی باشد. با این حال، تقاضای نفت همچنان از عرضه پیشی می‌گیرد و حجم ذخایر به آرامی در حال کاهش است. وضعیتی که آژانس بین‌المللی انرژی هفته گذشته نسبت به آن هشدار داد و از افزایش تنش میان سطح عرضه و تقاضا در آینده نزدیک خبر داد. “ذخایر نفت اعضای سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (OECD) در ماه دسامبر به ۶۰ میلیون بشکه کاهش یافت و به ۲۵۵ میلیون بشکه کمتر از میانگین پنج سال گذشته و پایین‌ترین سطح خود در هفت سال اخیر رسید.

آژانس بین‌المللی انرژی همچنین پیش‌بینی تقاضای خود در سال ۲۰۲۲ را بر اساس بازنگری در داده‌های تاریخی ۸۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داد. انتظار می‌رود تقاضای جهانی در سال جاری ۳.۲ میلیون بشکه در روز افزایش یابد و به رکورد ۱۰۰.۶ میلیون بشکه در روز برسد.

ال اکونومیستا با تاکید بر اینکه “کلید حل مسئله، افزایش سرمایه‌گذاری و تولید نفت بیشتر تا زمانی است که جهان، یک بار برای همیشه، کمتر به به این سوخت فسیلی آلاینده وابسته شود” می‌نویسد: این روند، مستلزم “زمان” است که اقتصاد آن را در اختیار ندارد. بنابراین بازگشت ایران به بازارها می‌تواند راه‌حلی ساده، سریع و موثر برای خاموش کردن آتش نفت باشد. اقتصاددانان “بانک آمریکایی مریل لینچ” محاسبه می‌کنند که “توافق با ایران می‌تواند بازی نفت را تغییر دهد و احتمالا ترازها را به سمت مازاد ۵۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه در روز در اواسط ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ برگرداند”.

این مازاد تولید نفت، آثار بسیار مهمی برای بازار به همراه خواهد داشت. از یک سو، افزایش قیمت نفت خام محدود خواهد شد. کارشناسان “بوفامل” (بانک مریل لینچ) می‌گویند: مازادی به این بزرگی احتمالا نفت برنت را ۱۰ تا ۱۵ دلار کاهش می‌دهد، از رسیدن قیمت برنت به اوج‌های جدید جلوگیری شده و باعث کاهش تورم برای مصرف‌کنندگان و بانک‌های مرکزی می‌شود.

نشریه اسپانیا همچنین نوشت: قیمت نفت پس از چند هفته افزایش قابل توجه که طلای سیاه را به ۱۰۰ دلار در هر بشکه نزدیک کرد، بیش از ۳ درصد سقوط کرد. پس از تاکید دولت ایران در روز سه شنبه مبنی بر امکان دستیابی به یک توافق “خوب” در کوتاه مدت در مورد فعال سازی مجدد توافق هسته ای ۲۰۱۵ در صورت پایبندی کشورهای غربی به تعهدات خود و لغو تحریم‌ها، قیمت نفت خام روز سه شنبه به ۹۳ دلار کاهش یافت.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا