مهر تایید گزارش «بررسی آماری انرژی جهان» بر افزایش تولید نفت ایران
مهر تایید گزارش «بررسی آماری انرژی جهان» بر افزایش تولید نفت ایران
تازه‌‌‌‌‌‌ترین گزارش بررسی آماری انرژی جهان از افزایش نزدیک به ۱۷۰‌هزار بشکه‌‌‌‌‌‌ای تولید نفت ایران در سال‌۲۰۲۲ میلادی نسبت به سال‌پیش از آن (۲۰۲۱) حکایت دارد. گزارش «بررسی آماری انرژی جهان» به‌عنوان معیاری برای صنعت انرژی که برای نخستین‌بار انتشار آن از سوی شرکت بی‌‌‌‌‌‌پی انگلیس به موسسه انرژی واگذار شده‌است، با همکاری شرکت حسابداری کی‌‌‌‌‌‌پی‌‌‌‌‌‌ام‌‌‌‌‌‌جی و شرکت مشاوره کرنی منتشر شد.

گزارش سالانه بررسی آماری انرژی بی‌‌‌‌‌‌پی از زمانی‌که نخستین‌بار در آوریل سال‌۱۹۵۲ میلادی منتشر شد، منبع و مرجعی مناسب برای صنایع انرژی جهان بوده و داده‌های دقیقی درباره تولید و مصرف جهانی نفت، گاز و زغال‌سنگ ارائه داده‌است. بر اساس داده‌های هفتاد و دومین نسخه گزارش «بررسی آماری انرژی جهان» که به بررسی عملکرد صنعت انرژی جهان در سال‌۲۰۲۲ میلادی می‌پردازد، تولید نفت ایران (نفت‌خام، میعانات گازی و مایعات گازی) در سال‌۲۰۲۲ میلادی به ۳‌میلیون و ۸۲۲‌هزار بشکه در روز رسیده‌است، درحالی‌که این رقم در سال‌پیش از آن (۲۰۲۱) ۳‌میلیون و ۶۵۳‌هزار بشکه در روز ثبت‌شده بود، مقایسه این آمار نشان از افزایش روزانه ۱۶۹‌هزار بشکه‌‌‌‌‌‌ای یا رشد ۶‌/ ۴درصدی تولید نفت‌خام ایران در بازه زمانی یادشده دارد.

بر اساس این گزارش، تولید نفت‌خام و میعانات گازی ایران در سال‌۲۰۲۲ میلادی ۳‌میلیون و ۳۱۳‌هزار بشکه ثبت شده‌است، درحالی‌که این رقم نسبت به سال‌۲۰۲۱ میلادی ۱/ ۴‌درصد (روزانه ۱۲۹‌هزار بشکه) افزایش نشان می‌دهد. تولید نفت‌خام و میعانات گازی ایران در سال‌۲۰۲۱ میلادی ۳‌میلیون و ۱۸۴‌هزار بشکه در روز ثبت‌شده بود. تولید مایعات گازی (ان‌‌‌‌‌‌جی‌‌‌‌‌‌ال) ایران در سال‌۲۰۲۲ میلادی بر اساس گزارش بررسی آماری انرژی جهان، ۵۰۹‌هزار بشکه در روز بوده‌است که نسبت به سال‌۲۰۲۱ میلادی ۵/ ۸‌درصد (روزانه ۴۰‌هزار بشکه) افزایش نشان می‌دهد، این رقم در سال‌۲۰۲۱ میلادی ۴۶۹‌هزار بشکه بوده‌است.

این گزارش می‌افزاید تولید فرآورده‌های نفتی ایران در پالایشگاه‌ها در دوره موردبررسی (۲۰۲۲)، به ۲‌میلیون و ۳۹۷‌هزار بشکه رسیده‌است، درحالی‌که این رقم در سال‌۲۰۲۱ میلادی ۲‌میلیون و ۳۴۴‌هزار بشکه بوده‌است، مقایسه این آمار نشان از افزایش ۲/ ۲‌درصدی دارد. بر همین اساس، ظرفیت پالایش نفت‌خام ایران در هفتاد و دومین نسخه گزارش بررسی آماری انرژی جهان، ۲‌میلیون و ۶۷۰‌هزار بشکه اعلام‌شده‌است که نسبت به سال‌۲۰۲۱ میلادی با رقم روزانه ۲‌میلیون و ۶۱۰‌هزار بشکه، ۳‌/ ۲درصد افزایش را نشان می‌دهد. این گزارش همچنین اعلام کرده است که تولید گاز طبیعی ایران در سال‌۲۰۲۲ میلادی، ۲۵۹‌میلیارد و ۴۰۰‌میلیون مترمکعب ثبت شده‌است که نسبت به رقم ۲۵۶‌میلیارد و ۷۰۰‌میلیون مترمکعب در سال‌۲۰۲۱ میلادی ۱/ ۱‌درصد افزایش نشان می‌دهد
  • منبع خبر : دنیای اقتصاد