بسیج سازندگی، نماد محرومیت زدایی در سنندج
بسیج سازندگی، نماد محرومیت زدایی در سنندج
بسیج سازندگی بر اساس رسالت ذاتی خود، همواره در مناطق محروم به مردم خدمات رسانی می کند و کمک حال دولت‌ها در بحث محرومیت زدایی است.

سازمان بسیج سازندگی ۱۷ اردیبهشت سال ۱۳۷۹ تاسیس شد این نهاد طی بیش از ۲ دهه توانسته است اقدامات خوبی را برای کشور به ارمغان آورد امروز بسیج سازندگی در محور خدمات جهادی، خدمت رسانی، محرومیت زدایی و اقتصاد مقاومتی و در قالب گروه های جهادی در زمینه کارهای عمرانی و خدمات پزشکی فعالیت می‌کند.

این نهاد در استان کردستان هم طی سال های فعالیت خود، اقدامات خوبی با هدف محرومیت زدایی و عمران و آبادانی انجام داده است استان کردستان به دلایل مختلف از جمله جنگ تحمیلی در اغلب بخش ها دچار عقب ماندگی است و خدمت به این خطه از ایران اسلامی ارزش مضاعفی دارد.

اعزام ۲۳۰ گروه جهادی به مناطق محروم سنندج در سال گذشته

با وجود اینکه سنندج مرکز استان است اما برخی روستاهای آن هنوز با محرومیت هایی از جمله کمبود آب مواجه هستند یکی از ظرفیت های موجود استفاده از توان بسیج سازندگی برای کاهش این مشکلات است.

فرمانده سپاه سنندج در رابطه با خدمات بسیج سازندگی در این شهرستان گفت: اصلی‌ترین وظیفه بسیج سازندگی سپاه پاسداران، زدودن چهره محرومیت از مناطق محروم کشور از جمله کردستان، سنندج و روستاهای تابعه است.

سرهنگ مرتضی میرآقایی ادامه داد: هر کجا نیاز به خدمت باشد، بسیج آنجا حضور دارد و اعزام گروه های جهادی در مناطق مختلف ملموس است.

او اضافه کرد: اعزام گروه‌های جهادی در قالب قرارگاه های نوروزی و رزمایش جهادگران فاطمی در ۲ مرحله در استان انجام شد؛ همچنانکه ۲۳۰ گروه جهادی در سال گذشته به مناطق محروم شهرستان سنندج اعزام شد.

فرمانده سپاه سنندج افزود: از ابتدای شروع ویروس کرونا تا کنون ۲۸ مرحله کمک مومنانه در قالب ۶۵ هزار بسته معیشتی به ارزش ریالی بیش از پنجاه میلیارد تومان در بین اقشار ضعیف توزیع شده است.

وی ادامه داد: مرمت مساجد از سال های گذشته در دستور کار سپاه بوده و سال گذشته نیز بخشی از ماموریت این نهاد، مشارکت در کار مرمت مساجد بود.

فرمانده سپاه سنندج گفت: مرمت جاده‌ها که در ایام دفاع مقدس در مناطق مختلف انجام می شد اکنون نیز برای دسترسی به مزارع کشاورزی و تردد مردم در مناطق دور دست انجام می شود.

سرهنگ میرآقایی اضافه کرد: سال گذشته بخشی از ماموریت بسیج سازندگی تامین قیر تهاتری و آسفالت در بخش کلاترزان بود.

وی یادآور شد: در کنار مرمت بهسازی جاده ها، کار تعمیر و زیباسازی مدارس و ایجاد محیطی مملو از آرامش برای دانش آموزان، جدول کشی معابر شهری و روستایی، غرس نهال و اجرای دوره های جهادی در تعطیلات تابستان در قالب طرح هجرت، از دیگر اقدامات بسیج سازندگی سپاه در سال گذشته بود.

مدیر بسیج سازندگی شهرستان سنندج ادامه داد: تهیه ۱۰ هزار و ۸۵۰ متر لوله برای روستاییان جهت آبرسانی، کمک به آزادسازی ۲۴۷ زندانی جرایم غیرعمد در سال گذشته و اجرای پروژه عمرانی طرح کرامت در قالب ۶ پروژه و ۵۵۰ میلیون تومان هزینه، از دیگر اقدامات این نهاد در سال جاری بوده است.

سرهنگ عبدالملکی به این هم اشاره کرد که در سال جاری ۴۵۰ میلیون تومان به آسفالت معابر روستای آساوله کمک شده است.

وی با اشاره به اعزام بسیج مهندسان به روستاهای دور دست برای واکسیناسیون دام، اظهار کرد: امسال چمن مصنوعی در قالب طرح شهید سلیمانی در محلات غفور و شهرک بعثت احداث شد.

اقدامات بسیج سازندگی در راستای ارائه خدمت به مردم و رفع محرومیت زدایی کار ارزشمندی است که با اختصاص اعتبارات بیشتر می‌توان پروژه‌های مهم عمرانی را در نقاط روستایی اجرا کرد تا خلا توسعه نیافتگی در بخشی از حوزه ها جبران شود.

  • منبع خبر : ایرنا