یک‌میلیارد یورو، خسارت اعتصاب کارگران در فرانسه
یک‌میلیارد یورو، خسارت اعتصاب کارگران در فرانسه
شرکت برق فرانسه موسوم به ای.دی.اف (EDF) اعلام کرد که اعتصابات اخیر در این کشور باعث ازدست‌رفتن تولید برق به میزان یک‌میلیارد یورو (۱/ ۱میلیارد دلار) شده‌است. رویترز به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که شرکت برق فرانسه موسوم به ای.دی.اف (EDF) با اشاره به ضربه مالی بزرگ خود در پی مشکلات فنی در رآکتورهای هسته‌‌‌‌‌‌ای و نیروگاه‌های برق آبی، اعلام کرد که اعتصابات اخیر باعث ازدست‌رفتن تولید به میزان یک‌میلیارد یورو (۱/ ۱‌میلیارد دلار) شده‌است.

بر اساس گزارش خبر‌‌گزاری رویترز، ای.دی.اف همچنین در حال تجدیدنظر درباره برنامه‌های استخدام برای سال‌جاری میلادی است. دو ‌تن از این منابع آگاه که گفته می‌شود اعضای اتحادیه‌‌‌‌‌‌های کارگری هستند، فاش کردند که هفته گذشته مدیران ای.دی.اف در گفت‌وگوهای جداگانه به آنها اطلاع داده‌اند که مدیریت شرکت برق فرانسه از همه بخش‌ها خواسته است تا ببینند کدام استخدام‌ها را می‌توان تا سال‌آینده به تعویق انداخت. بنا بر گزارش‌ها، سخنگوی ای.دی.اف بدون اشاره به‌جزئیات به رویترز گفته است که برای استخدام‌ها ممنوعیت موقت اعمال ‌شده‌است. یکی از این منابع گفت: این شرکت که ۹۶‌درصد آن متعلق به دولت است و در مرحله ملی‌شدن کامل است، در ابتدا برنامه‌ریزی کرده بود که بین ۳‌هزار تا ۳۵۰۰ نفر را در سال‌۲۰۲۳ استخدام کند که بیشتر در زمینه تولید و فروش هسته‌ای هستند. اعتصاب کارگران در شرکت برق ای.دی.اف بخشی از اقدام سراسری کارگران فرانسه در اعتراض به طرح منفور دولت برای افزایش سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ سال ‌بوده‌است.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور این کشور، هشدار داده‌است که به‌رغم اعتراضات سراسری و تهدید اتحادیه‌‌‌‌‌‌ها برای به بن‌بست کشاندن فرانسه، این طرح را پیش خواهد برد. در عین حال، زیان‌های گزارش شده ای.دی.اف بعد از تحمل سال‌سخت ۲۰۲۲ صورت می‌گیرد. این شرکت در این سال‌ از رکورد خاموشی در رآکتورهای خود و همچنین سقف قیمتی که دولت فرانسه برای کمک به مشاغل و خانوارها برای مقابله با افزایش قیمت انرژی معرفی کرده بود، متحمل آسیب شدیدی شد. ای.دی.اف رکورد زیان یکساله ۹/ ۱۷‌میلیارد یورویی (حدود ۷/ ۱۹میلیارد دلار) را برای سال‌۲۰۲۲ گزارش کرده‌است که کل بدهی‌‌‌‌‌‌های این غول انرژی را به ۵/ ۶۴‌میلیارد یورو (۲/ ۷۱میلیارد دلار) رسانده است

  • منبع خبر : دنیای اقتصاد