کاهش دوباره قیمت نفت
کاهش دوباره قیمت نفت
قیمت نفت در معاملات صبح چهارشنبه بازار آسیا، پس از انتشار گزارشی که رشد غیر منتظره ذخایر نفت آمریکا در هفته گذشته را نشان داد، روند افزایشی دو روز گذشته را متوقف کرد و کاهش یافت.

بهای معاملات نفت برنت که از ابتدای هفته جاری تاکنون بیش از سه درصد رشد کرده است، ۳۷ سنت معادل ۰.۵ درصد کاهش یافت و به ۷۴ دلار و ۹۵ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۳۹ سنت معادل ۰.۶ درصد کاهش، به ۶۹ دلار و ۲۸ سنت در هر بشکه رسید.

آمار موسسه امریکن پترولیوم نشان داد ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به ۱۷ مارس، حدود ۳.۳ میلیون بشکه رشد کرده است، درحالی که تحلیلگران در نظرسنجی رویترز، کاهش ذخایر نفت به میزان حدود ۱.۶ میلیون بشکه را پیش‌بینی کرده بودند. اکنون معامله‌گران و تحلیلگران منتظر انتشار آمار هفتگی ذخایر نفت و فرآورده های نفتی آمریکا از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا هستند تا ببینند آیا این گزارش، نشانه های ضعیف شدن تقاضا برای نفت را تایید خواهد کرد.

همزمان، بازار ها منتظر نتیجه نشست سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا هستند که به عنوان پر چالش ترین تصمیم سیاستی بانک مرکزی آمریکا در دوران اخیر دیده می شود. انتظار می‌رود پس از این جلسه، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، پیش بینی های اقتصادی جدید و و برنامه بانک مرکزی برای افزایش نرخ بهره را رونمایی کند.

در حالی که بازار انتظار دارد بانک مرکزی آمریکا، نرخ بهره را به میزان ۲۵ واحد افزایش دهد، بعضی از ناظران بانک مرکزی می گویند فدرال رزرو ممکن است افزایش بیشتر نرخ بهره را متوقف کرده یا اعلام پیش بینی های اقتصادی جدید را به تاخیر بیاندازد.

قیمت نفت هفته گذشته بزرگترین کاهش هفتگی خود در چند ماه اخیر را پس از آغاز ورشکستگی بانک های آمریکایی در ۱۰ مارس و بحران در بانک اروپایی “کردیت سوئیس” متحمل شد. نجات اضطراری “کردیت سوئیس، در آخر هفته گذشته، به بهبود قیمت نفت کمک کرد.

مقامات اوپک پلاس، مدیران صندوق های سرمایه گذاری و فعالان بازار نفت، افت شدید اخیر قیمت‌ نفت را به دلیل مسائل مالی عنوان کرده و اصرار دارند که تقاضای رو به رشد، قیمت نفت را در ماه‌های آینده به سطوح بالاتری خواهد رساند.

بر اساس گزارش رویترز، تحلیل گران گروه بانکی ANZ اعلام کردن معامله گران، عوامل بنیادین بازار نفت را عامل بالاتر رفتن قیمت ها می بینند. این نگرانی وجود دارد که در بحبوحه بحران بانکی، عرضه نفت آسیب بیشتری در قیاس با تقاضا متحمل شود. تولید نفت شیل آمریکا به دلیل دشوار شدن شرایط اعتباری از سوی بانکهای منطقه ای آمریکا، بیش از همه در معرض مخاطره قرار دارد.

  • منبع خبر : ایسنا