بهره برداری از ۶۲ کیلومتر بزرگراه تا پایان امسال
بهره برداری از ۶۲ کیلومتر بزرگراه تا پایان امسال
مدیرکل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان گفت: این اداره کل با تلاش شبانه روزی سعی دارد تا پایان اسفندماه جاری، ۶۲ کیلومتر بزرگراه را در شمال استان تکمیل و زیر بار ترافیک ببرد.

عطاء اله اکبری پیش از ظهر سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه، افزود: استان سیستان و بلوچستان به دلیل قرار گرفتن دو مسیر از سه کریدورهای مهم ترانزیت بین المللی، نقش بسیار مهمی در حوزه حمل‌ونقل و تجارت دارد از همین رو این اداره کل در سه سال اخیر با نگاهی همه‌جانبه به حوزه راه به‌خصوص بزرگراه، فصل جدیدی در توسعه راه‌های استان را آغاز کرده بطوری که ساخت و زیر بار ترافیک بردن بیش از ۲۰۰ کیلومتر راه اصلی و بزرگراه و همچنین تکمیل و افتتاح پروژه‌های نیمه تمامی همچون پل‌های ماشکید و نهراب گواه این مدعا است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه توسعه راه‌ها زیربنای پیشرفت و آبادانی مناطق کمتر توسعه یافته بشمار می‌رود و زمینه افزایش تولید و ایجاد اشتغال پایدار در این مناطق را فراهم می‌کند، این اداره کل با بکارگیری تمام ظرفیت‌های ملی و استانی تلاش کرده در سه سال اخیر حرکت کُند ساخت راه‌ها به ویژه بزرگراه در استان شتاب دهد که نتیجه آن را می‌توان در ساخت ۱۷۵ کیلومتر بزرگراه از سال ۸۱ تا ۹۷ یعنی ۱۶ سال در مقایسه با بیش از ۲۰۷ کیلومتر در سه سال بین سالهای ۹۸ تا ۱۴۰۱ مشاهده کرد.

مدیر کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان تاکید کرد: ضروری است به این مهم توجه داشت که در حالی احداث بزرگراه در این استان شتاب گرفته که این اداره کل با سخت‌ترین شرایط مالی و اعتباری مواجه بوده و با بدهی‌های کلان، سالانه بیش از ۶۰۰ میلیارد تومانی، اجازه نداده هیچ طرح راه سازی در شمال سیستان و بلوچستان تعطیل شود.

اکبری تاکید کرد: به منظور تسریع در ساخت بزرگراه در این استان ضروری است اقداماتی نظیر جایگزین کردن تامین و پرداخت اعتبارات نقدی بجای اعتبار تهاترنفت، ابلاغ و تخصیص ۱۰۰ درصدی اعتبارات پیوست قانون متوازن و هدفمندی، تخصیص اعتبارات از محل تسهیلات ماده ۵۶ قانون الحاق برای پروژه‌های نظیر قطعه ۲ بزرگراه زاهدان- بیرجند و کمربندی غربی زاهدان مورد توجه قرار گیرد.

وی همچنین بر افزایش مبلغ پیش بینی شده برای هر پروژه راهسازی با توجه به افزایش تورم و پایین بودن مبلغ اولیه تعیین شده، ابلاغ قیر مورد نیاز پروژه‌ها در یک با دو مرحله بطور کامل به این اداره کل برای تسریع در پیشبرد و بهره برداری از پروژه‌های بزرگراهی این استان تاکید کرد.

مدیر کل راه و شهرسازی استان از گردش مالی بالغ بر ۴۷۰۰ میلیارد تومانی طرح نهضت ملی مسکن در شمال سیستان و بلوچستان خبر داد و گفت: سهمیه ساخت واحدهای مسکونی در محدوده شهرهای زیر پوشش این اداره‌کل در برنامه چهار ساله ۹۶ هزار و ۱۹۶ واحد بوده که تاکنون عملیات ساخت ۱۱ هزار و ۶۷۱ واحد آن آغاز شده، بطوری که با اجرای این پروژه‌ها علاوه بر ایجاد اشتغال برای بیش از ۱۱ هزار نفر جویای کار گردش مالی بیش از ۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومانی را در این استان به همراه داشته است.

اکبری تاکید کرد: با اتمام پروژه‌های طرح نهضت ملی مسکن در سیستان و بلوچستان شاهد گردش مالی بیش ازهفت هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان خواهیم بود.

وی با تاکید بر رونق تولیدات داخلی در استان، بیان کرد: به منظور رونق تولید و ایجاد اشتغال در سیستان و بلوچستان این اداره‌کل استفاده از توان نیروهای بومی و مصالح ساختمانی تولیدی با کیفیت استان را در اولویت کاری خود قرار داده که نتیجه آن اشتغال بخش قابل توجهی از افراد جویای کار و فعال شدن واحدهای تولیدی نیمه فعال و راکد بوده است.

این مقام مسئول بر تامین هر چه سریع‌تر خدمات زیربنایی نظیر آب و فاضلاب و گاز در طرح‌های طرح نهضت ملی مسکن سیستان و بلوچستان تاکید کرد و افزود: در کنار تلاش‌های شبانه روزی این اداره کل اگر خدمات زیر بنایی در پروژه‌های این طرح مهم ملی هر چه سریع‌تر به اتمام برسد تا پایان اسفندماه جاری ۷۰۰ واحد مسکونی در سایت آرمانشهر زاهدان آماده بهره برداری خواهد شد.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر