یکشنبه 21 اسفند 1401
گروه : اخبار
پ
  • 21 اسفند 1401 - 9:33

۲۰۲۴؛ سال‌بحران در تامین نفت

۲۰۲۴؛ سال‌بحران در تامین نفت
۲۰۲۴؛ سال‌بحران در تامین نفت
پیمان قناعتی‌فرد : وزیر انرژی امارات‌متحده‌عربی معتقد است که مشکل واقعی بازارهای نفت در سال‌۲۰۲۴، کمبود عرضه خواهد بود تا تقاضا. به گفته وزارت انرژی امارات، بازار جهانی نفت در حال‌حاضر شرایط متعادلی داشته وتحت شرایط کنونی، اینکه اوپک‌پلاس میزان تولید خود را در آینده نزدیک تغییر دهد، بسیار غیر‌محتمل و دور از ذهن خواهد بود. به گزارش اویل‌‌‌‌‌پرایس، مدیرعامل آرامکوی عربستان در اوایل این هفته اظهارات مشابهی را مطرح کرد و گفت که حجم پایین سرمایه‌گذاری در صنعت نفت و حوزه‌های مرتبط مانند اکتشاف، استخراج و پالایش، به‌تدریج به یک چالش جدی برای کشورهای تولید‌‌‌‌‌کننده نفت تبدیل خواهدشد.
به باور وزیر انرژی امارات ریشه چالش فعلی در سمت عرضه عبارتست از: کاهش تولید نفت توسط بسیاری از تولید‌‌‌‌‌کنندگان و پتانسیل عرضه ناکافی نفت‌خام به بازار جهانی. واقعیت این است که چالش در سمت عرضه به‌مراتب جدی‌‌‌‌‌تر از چالش ناشی از احتمال کاهش تقاضای جهانی برای سوخت‌‌‌‌‌های فسیلی در سال‌آینده است. در همین رابطه سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات‌متحده‌عربی در مصاحبه با بلومبرگ گفت: «در شرایط فعلی، نگران حجم و کمیت تقاضا در بازار جهانی نفت نیستیم. آنچه بیش از همه ما را نگران می‌کند پاسخ به این پرسش اساسی است که آیا در آینده به اندازه کافی منابع نفتی برای تامین تقاضای روزافزون بازار جهانی نفت در اختیار خواهیم داشت یا خیر.»این مقام ارشد انرژی در یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و تاثیرگذارترین اعضای اوپک اضافه کرد: هم‌‌‌‌‌اکنون و تحت شرایط ژئوپلیتیک حاکم بر جهان، آنچه ما را در بازار بین‌المللی سوخت‌‌‌‌‌های فسیلی بیش از هر زمان دیگر نگران می‌کند، پیروی و حمایت از سیاست کاهش تولید توسط بسیاری از تولید‌‌‌‌‌کنندگان نفت است. به گفته المزروعی، بازار جهانی نفت در حال‌حاضر متعادل است. این نکته بیانگر این واقعیت است که ائتلاف اوپک‌پلاس با توجه به اعلام هفته گذشته روسیه مبنی‌بر کاهش تولید خود در ماه مارس به میزان ۵۰۰‌هزار بشکه در روز، برای اعمال تغییر در سهمیه‌‌‌‌‌های تولید خود، تعجیل نخواهدکرد.

کاهش ۵۰۰‌‌‌‌‌‌هزار بشکه‌‌‌‌‌ای عرضه روسیه

در همین رابطه معاون نخست‌وزیر روسیه، الکساندر نواک در بیانیه‌‌‌‌‌ای اعلام کرد: روسیه تاکنون و برای اثبات حسن‌نیت این کشور در تعاملات بین‌المللی، حجم کامل نفت تولیدی خود را به بازار جهانی عرضه کرده‌است. همانگونه که پیش از این نیز اعلام‌شده‌بود، روسیه به آن دسته از کشورهایی که به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم از سیاست سقف قیمتی حمایت و تبعیت می‌کنند، نفت نخواهد فروخت. او ادامه داد: روسیه به‌صورت داوطلبانه، تولید نفت خود را به میزان ۵۰۰‌هزار بشکه در روز در مارس کاهش خواهد داد. این کاهش تولید به ایجاد تعادل در بازار جهانی سوخت‌‌‌‌‌های فسیلی کمک خواهد کرد

گفتنی است پیش از این و آخرین‌مرتبه که این کشور تصمیم به کاهش تولید نفت تا حدود ۱۰‌درصد را گرفت، در اواسط سال‌گذشته و در واکنش به اعمال تحریم‌های سختگیرانه اتحادیه اروپا علیه این کشور بود. لازم به ذکر است روسیه در چند ماه گذشته با تغییر استراتژی بازار خود و از طریق ارائه تخفیف‌های جذاب، شریان نفت‌خام خود را به سمت مشتریان آسیایی تغییر مسیر داده‌است. تولید نفت روسیه طی سال‌۲۰۲۲، به‌واسطه رشد عرضه و انتقال نفت این کشور به مقاصد آسیایی به‌خصوص دو کشور هندوستان و چین، معادل ۳/ ۲درصد افزایش و به مرز ۵۴۰‌میلیون تن، ‌برابر با حدود ۵/ ۱۰‌میلیون بشکه در روز رسید.

افق ناامید‌‌‌‌‌کننده صنعت‌نفت فرسوده روسیه

اویل‌‌‌‌‌پرایس در ادامه گزارش خود آورده است، پیش‌بینی بریتیش‌‌‌‌‌پترولیوم حکایت از آن دارد که تولید نفت روسیه در بلندمدت با مشکلات عدیده‌‌‌‌‌ای در حوزه‌های اکتشاف، استخراج، پالایش و بهره‌‌‌‌‌برداری روبه‌رو خواهد بود. در صورت حفظ شرایط کنونی پیش‌بینی تحلیلگران حکایت از آن دارد که تولید نفت‌خام این کشور در افق ۲۰سال‌آینده، تا ۴۰‌درصد کاهش پیدا خواهدکرد. بریتیش‌‌‌‌‌پترولیوم اعلام کرده‌است تولید نفت روسیه به‌واسطه فقدان سرمایه‌گذاری، غیبت فناوری‌‌‌‌‌ روز دنیا در کنار قدیمی‌بودن و فرسودگی میادین و تجهیزات فعلی نفتی این کشور، می‌تواند به‌سادگی از ۱۲‌میلیون بشکه روزانه در سال‌۲۰۱۹، به ۷‌میلیون بشکه در روز تا دو دهه آینده، تنزل پیدا کند. واقعیت این است که کرملین ماه‌هاست با تحریم‌های غرب که با هدف کنترل وکاهش درآمدهای نفتی روسیه وضع شده‌اند، مواجه بوده و اتخاذ سیاست کاهش تولید از سوی این کشور نشان می‌دهدکه اجرای مکانیزم سقف قیمت غرب، تاثیر مطلوب نظر مقامات اروپایی را بر روند صادرات نفت‌خام این کشور گذاشته است.

سران گروه هفت، اتحادیه اروپا و استرالیا در ادامه وضع سلسله تحریم‌های همه‌‌‌‌‌جانبه و سختگیرانه علیه روسیه به‌واسطه تهاجم این کشور به اوکراین، بهره‌‌‌‌‌مندی از خدمات حمل‌ونقل و بیمه دریایی برای نفت روسی که بالاتر از ۶۰ دلار در هر بشکه معامله شده‌است را ممنوع اعلام کردند. لازم به ذکر است ائتلاف غرب همچنین ممنوعیتی را برای خرید فرآورده‌های نفتی روسیه تصویب کرده و سقف قیمتی را از پنجم فوریه برای صادرات فرآورده‌های نفتی روسیه مصوب و به مورد اجرا گذاشته است.

به گزارش اویل‌‌‌‌‌پرایس، وزیر دارایی روسیه در ماه پایانی سال‌گذشته اعلام کرد با کاهش درآمد صادراتی این کشور به‌دنبال اجرایی‌شدن مصوبه سقف قیمتی، کسری‌بودجه روسیه در سال‌جاری حتی می‌تواند از دو‌درصد تولید ناخالص داخلی که پیش از این تخمین زده شده‌بود نیز عبورکند. این اولین‌بار است که یکی از دولتمردان روسی، اثرات منفی مصوبه سقف قیمتی بر فروش و صادرات نفت و فرآورده ‌‌‌‌‌های نفتی این کشور را رسما پذیرفته و به آن اعتراف می‌کند.

مواضع اوپک‌‌‌‌‌پلاس

در همین چارچوب، دو نماینده از ائتلاف اوپک‌‌‌‌‌پلاس در مصاحبه با رویترز گفتند که این گروه در حال‌حاضر برنامه‌‌‌‌‌ای برای تغییر مسیر و بازتعریف اهداف تولید نفت خود، پس از اعلام کاهش تولید روسیه ندارد. در عین‌حال و به نقل از کرملین، این کشور پیش از این برنامه خود مبتنی بر کاهش تولید را با برخی از اعضای ائتلاف اوپک‌پلاس که روسیه خود یکی از اعضای کلیدی این گروه است، درمیان گذاشته بود. یک منبع دولتی روسیه اما، ضمن رد این ادعا به رویترز گفت؛ قبل از اعلام این تصمیم، روسیه به‌طور رسمی با هیچ‌یک از اعضای اوپک‌پلاس در مورد برنامه‌‌‌‌‌ کاهش تولید خود رایزنی نکرده‌است.

به گزارش رویترز، تصمیم جدید روسیه برای کاهش تولید، کمتر از ۱۰روز پس از بر‌‌گزاری نشست ستاد نظارتی مشترک وزیران اوپک‌پلاس، رسانه‌‌‌‌‌ای شد. جالب اینجاست که در این جلسه، عدم‌تغییر سیاست فعلی این گروه که اواخر سال‌گذشته تصویب شده‌بود، موردتایید اعضا که روسیه یکی از آنهاست، قرار گرفت. معاون نخست‌وزیر روسیه در این‌باره اظهار کرد: روسیه اعتقاد دارد اعمال مصوبه سقف قیمت بر فروش نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه، مداخله مستقیم در بازار جهانی انرژی است که اثرات سویی به‌‌‌‌‌دنبال خواهد داشت.

لزوم جذب سرمایه‌گذاری جدید در صنعت نفت

ابراز نگرانی امارات در مورد عرضه نفت در سال‌آینده، آخرین اظهارات چهره‌‌‌‌‌های شاخص اوپک بود که بار دیگر تاکید داشتند صنعت نفت سال‌هاست از فقدان جذب سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذار جدید، رنج می‌برد. در همین چارچوب، هیثم الغیس، دبیرکل اوپک در جریان یک نشست مطبوعاتی اعلام کرد صنعت جهانی نفت چند سال ‌است که از اثرات مخرب نبود سرمایه‌گذاری ساختاری و جدید رنج می‌‌‌‌‌برد. او از فعالان محیط‌‌‌‌‌زیست خواست تا با نگاه کلان به تصویر بزرگ‌‌‌‌‌تر توجه کرده و اجازه ایجاد تحول و دگرگونی ساختاری در حوزه بین‌الملل انرژی را بدهند.

مدیرعامل آرامکوی عربستان‌سعودی نیز به‌تازگی اعلام کرد؛ سرمایه‌گذاری‌های زیست‌‌‌‌‌محیطی، اجتماعی و حاکمیتی، چنانچه مستقیما علیه پیشرفت در حوزه صنعت نفت و گاز باشند، تهدیدی بالقوه برای برقراری امنیت انرژی به‌حساب آمده که در نهایت موجب رشد قیمت حامل‌‌‌‌‌های انرژی به‌‌‌‌‌ویژه سوخت‌‌‌‌‌های فسیلی خواهد شد.

 

  • منبع خبر : دنیای اقتصاد

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

جهاد آسفالت در سطح شهر 16 تیر 1403

جهاد آسفالت در سطح شهر

رئیس شورای اسلامی شهر اوشان، فشم، میگون ضمن اشاره به اولویت شورا در دوره ششم که اتمام پروژه های نیمه تمام بود بیان نمود: در حال حاضر بزرگترین پروژه زورخانه فشم می باشد که در حال انجام است. او سپس به بحث درآمد پایدار شهری پرداخت و تشریح نمود: در ماده ۱۰۰ حدود ۴۰۰ الی […]

حدود ۱۰۰۰ تن قیر به شهرداری‌های چهار شهر هدف بازآفرینی استان زنجان تحویل داده شد 15 تیر 1403

حدود ۱۰۰۰ تن قیر به شهرداری‌های چهار شهر هدف بازآفرینی استان زنجان تحویل داده شد

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان زنجان گفت: در حوزه بازآفرینی شهری طی سال گذشته حدود هزار تن قیر به شهرداری های چهار شهر هدف بازآفرینی استان زنجان تحویل داده شد.

نوسازی آسفالت کمربندی گرگان نیازمند ۴ هزار تن قیر است 14 تیر 1403

نوسازی آسفالت کمربندی گرگان نیازمند ۴ هزار تن قیر است

مقداد صادقیان با اعلام این خبر گفت: مکاتبات برای دریافت این میزان قیر انجام شده و به محض تایید و در اختیار قرار دادن، پروژه آسفالت کمربندی آغاز می شود.وی افزود: راه اندازی کنار گذر (کمربندی شمالی) گرگان- کردکوی در کاهش بار ترافیک سنگین عبوری و عمر رویه آسفالتی نقش بسزایی خواهد داشت که فاز یک آن در مرحله […]

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

دکتر حیدری: رقابت بخش دولتی با شرکت‌های خصوصی تصمیمی زیان‌بار است / داود محمدی: فرهنگ‌سازی در حوزه تولید قیر از اولویت های انجمن قیر ایران است. 23 خرداد 1403
در افتتاحیه همایش آموزشی مدیران بنیاد مسکن مطرح شد

دکتر حیدری: رقابت بخش دولتی با شرکت‌های خصوصی تصمیمی زیان‌بار است / داود محمدی: فرهنگ‌سازی در حوزه تولید قیر از اولویت های انجمن قیر ایران است.

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران، آیین افتتاحیه رسمی همایش آموزشی قیر و آسفالت با حضور مدیران بنیاد مسکن انقلاب اسلامی صبح امروز 23 خرداد در مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی برگزار شد.

رئیس‌جمهور ایران به فیض شهادت نائل آمد 31 اردیبهشت 1403

رئیس‌جمهور ایران به فیض شهادت نائل آمد

إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ  ‌   روح بلند آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، خادم‌الرضا (ع) و خادم ملت ایران که در تمامی دوران مسیر خدمت، مجاهدانه و خستگی‌ناپذیر لحظه‌ای آرام نداشت و بر عهد صادقانه خود با خداوند متعال، مجاهدانه ایستاد؛ به ملکوت اعلی پیوست تا این سید عزیز و همراهانش، به مصداق آیه شریفه […]

پیام نوروزی سال ۱۴۰۳ هیئت مدیره انجمن قیر ایران 01 فروردین 1403

پیام نوروزی سال ۱۴۰۳ هیئت مدیره انجمن قیر ایران

خداوند سبحان را سپاسگزاریم که در سایه الطاف بیکرانش فرصت تجربه سال نو را بر ما ارزانی داشت تا با الهام از آنچه گذشت، گام در مسیر بهبود آینده بگذاریم...

حمایت دستگاه دیپلماسی کشور از صادرات قیر 19 آبان 1402

حمایت دستگاه دیپلماسی کشور از صادرات قیر

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران، پیرو هماهنگی با دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی‌ ایران، عصر امروز دکتر ایرج الهی سفیر جمهوری اسلامی در هند، رایزن اقتصادی و دبیر دوم اقتصادی سفارت، به دعوت داود محمدی رئیس هیئت مدیره انجمن از همایش و نمایشگاه بین‌المللی solvex2023 بازدید نمود‌.1

گزارش عملکرد دو ساله انجمن قیر ایران 1402-1400 05 مهر 1402

گزارش عملکرد دو ساله انجمن قیر ایران 1402-1400

اختصاص یک هزار و ۸۰۰ تن قیر برای بازآفرینی شهری فارس 30 تیر 1403

اختصاص یک هزار و ۸۰۰ تن قیر برای بازآفرینی شهری فارس

مدیر کل راه و شهرسازی فارس گفت: طی سه ماه نخست امسال افزون بر یک هزار و ۸۰۰ تن سهمیه قیر تهاتری با هدف بازآفرینی شهری این استان جذب شد.

نمود عینی ” جهش نهضت آسفالت” در معابر شهر ملایر 30 تیر 1403

نمود عینی ” جهش نهضت آسفالت” در معابر شهر ملایر

شهردار ملایر گفت: ما طی سه سال گذشته ۴۰۰۰ تُن قیر دریافت کردیم و در همین راستا انقلاب و جهشی بزرگ در بحث نهضت آسفالت معابر و محلات ملایر رقم خورد و یک میلیون و ۲۰۰ هزار متر مربع در سطح معابر شهری آسفالت‌ریزی داشتیم.

شروع عملیات قیر پاشی  در روستای اشنویه 30 تیر 1403

شروع عملیات قیر پاشی  در روستای اشنویه

فرماندار اشنویه از شروع عملیات قیر پاشی در روستای معابر روستای سنگان خبر داد.

۷۵کیلومتر راه روستایی در استان بوشهر احداث شد 29 تیر 1403

۷۵کیلومتر راه روستایی در استان بوشهر احداث شد

استاندار بوشهر گفت: احداث ۷۵ کیلومتر راه روستایی و اصلاح ۲۶ نقطه حادثه‌خیز جاده‌ها خدمتی ماندگار از دولت سیزدهم در این استان است.

۳۰۰ تُن قیر تهاتری به شهرداری قلعه گنج اختصاص یافت 28 تیر 1403

۳۰۰ تُن قیر تهاتری به شهرداری قلعه گنج اختصاص یافت

رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان قلعه گنج از اختصاص ۳۰۰ تُن قیر تهاتری در سه مرحله برای آسفالت معابر خاکی بافت فرسوده در شهر قلعه گنج خبر داد.

معضل مازاد عرضه نفت 19 تیر 1403

معضل مازاد عرضه نفت

بازار جهانی نفت در دهه‌جاری به سمت مازاد عرضه پیش‌می‌رود. پیش‌بینی دیده‏‏‏‌بان جهانی انرژی، حکایت از افق افزایش عرضه و کاهش رشد تقاضا برای نفت‏‏‏‌خام به لطف توسعه منابع انرژی تجدید‏‏‏‌پذیر و البته با انتشار کمتر گازهای گلخانه‌ای دارد. آژانس بین‌المللی انرژی که اعضای آن شامل بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان نفت جهان می‌شوند، در گزارش بازار میان‌‏‏‏‌مدت نفت که به‏‏‏‌دقت رصد می‌شود، پیش‌بینی کرد؛ ظرفیت مازاد یعنی پمپاژ نفت بدون استفاده مستقیم به دلیل عرضه کافی، می‌تواند در آینده نه‌چندان دور افزایش یابد

جایگاه دوم رشد تولید نفت 10 تیر 1403

جایگاه دوم رشد تولید نفت

تازه‌‌‌‌ترین گزارش بررسی آماری انرژی جهان حکایت از آن دارد که ایران با ثبت رشد ۱۹درصدی تولید نفت‌خام و میعانات گازی در سال‌گذشته میلادی، دومین کشور جهان از این نظر بوده‌است. بر اساس داده‌های تازه‌‌‌‌ترین نسخه گزارش «بررسی آماری انرژی جهان» که به بررسی عملکرد صنعت انرژی جهان در سال‌۲۰۲۳ میلادی می‌پردازد، نشان می‌دهد ایران رتبه دوم جهان را در افزایش مقدار تولید نفت خود در سال‌گذشته میلادی به‌دست آورده است.

تخفیف آرامکو به واردکنندگان آسیایی 09 تیر 1403

تخفیف آرامکو به واردکنندگان آسیایی

به گفته منابع تجاری، آرامکو، غول نفتی دولتی عربستان‌سعودی، بزرگ‌ترین صادرکننده طلای‌سیاه، به احتمال زیاد در ماه اوت برای دومین ماه متوالی بهای نفت‌خام خود را برای واردکنندگان آسیایی کاهش خواهد داد. این کاهش قیمت به دلیل ضعف قیمت نفت‌خام دبی، یکی از شاخص‌های اصلی خاورمیانه، پیش‌بینی شده‌است.

صعود بهای برنت با تنش‌های ژئوپلیتیک 06 تیر 1403

صعود بهای برنت با تنش‌های ژئوپلیتیک

بهای معاملات آتی نفت‌برنت روز سه‌‌‌‌‌شنبه ۲۵ ژوئن به حدود ۸۶ دلار در هر بشکه رسید‌و بالاترین سطح خود را در نزدیک به دو ماه اخیر تجربه کرد. ادامه خطرات ژئوپلیتیک در اروپای‌شرقی و خاورمیانه از عوامل مهم روند صعودی قیمت نفت بوده‌است.

رویای استقلال انرژی در قاره‌سبز 30 خرداد 1403

رویای استقلال انرژی در قاره‌سبز

پیشی‌گرفتن روسیه از ایالات‌متحده به‌عنوان تامین‌‌‌‌‌کننده اصلی گاز اروپا در ماه مه، رخدادی مهم در راستای تلاش‌های مداوم اروپا برای کاهش وابستگی به سوخت‌های فسیلی روسیه پس از تهاجم گسترده به اوکراین بود. این رویداد حاکی از آن است که چالش‌های پیوسته‌‌‌‌‌ای در راستای استقلال انرژی قاره‌سبز و تنوع‌بخشی به منابع انرژی اروپا بدون وابستگی به روسیه وجود دارد، به‌ویژه در کشورهای شرقی اروپا که هنوز شدیدا به واردات از روسیه وابسته‌‌‌‌‌اند. تام مارزک‌‌‌‌‌مانسر، رئیس اداره تجزیه و تحلیل گاز در شرکت مشاوره‌ای ICIS، بر اهمیت این اتفاق تاکید و تصریح کرد: «با وجود تلاش‌های گسترده برای جداسازی و کاهش وابستگی به انرژی، سهم فعلی بازار گاز روسیه و گاز طبیعی مایع (LNG) در اروپا قابل‌توجه بوده و تعبیر خطرناکی دارد.»

رصد انتخاباتی دلار 16 تیر 1403

رصد انتخاباتی دلار

بررسی‌های به‌عمل آمده از هسته مرکزی بازار ارز تهران گویای آن است که ریسک‌های معاملاتی در سطح بالایی قرار دارند. مشاهدات نشان می‌دهد بازار با یک شوک افزایشی به استقبال دور دوم انتخابات ریاست جمهوری رفته است. به عقیده تحلیلگران احتمال تخلیه این ریسک‏‏‌ها درصورت پیروزی یکی از دو جناح وجود دارد. در نهایت می‌توان گفت چشم فعالان ارزی به خروجی صندوق‌های رای است.

بازار ارز درگیر انتخابات 09 تیر 1403

بازار ارز درگیر انتخابات

در روز‌های اخیر اخبار مربوط به دو انتخابات ریاست‌جمهوری سبب افزایش هیجانات بازار ارز غیر رسمی شده است. همزمان شدن انتخابات ریاست‌جمهوری دولت چهاردهم و آغاز رقابت انتخاباتی نامزد‌های ریاست‌جمهوری آمریکا، انتظارات تورمی فعالان بازار را دستخوش تغییر قرار داده است. بر این اساس نرخ دلار آزاد در بازار روز‌های پایانی هفته گذشته وارد کانال ۶۱ هزار تومانی شد.

۴ مصوبه برای حمایت از بورس در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت تصویب شد 21 خرداد 1403

۴ مصوبه برای حمایت از بورس در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت تصویب شد

وزیر اقتصاد از تصویب ۴ کمک به سودآوری صنایع بورسی از جمله اصلاح دستورالعمل قیمت محصولات پالایشی و عدم لغو پذیرش ایران خودرو و سایپا در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت خبر داد.

سه دستور ارزی فرزین برای صادرکنندگان بخش خصوصی 27 اردیبهشت 1403

سه دستور ارزی فرزین برای صادرکنندگان بخش خصوصی

رئیس‌کل بانک مرکزی در نشست با هیات رئیسه اتاق ایران، برای حمایت از صادرکنندگان بخش خصوصی سه دستور فوری صادر کرد. «استفاده از ارز اشخاص» و «گواهی امتیاز صادراتی در مرکز مبادله ارز» و به‌ کارگیری «ریال برون‌مرزی با روسیه» سه برنامه ویژ‌ه‌ای که در دستور کار قرار گرفته است.

تاکید مجلس بر اصلاح سیاست‌های ارزی دولت 04 اردیبهشت 1403

تاکید مجلس بر اصلاح سیاست‌های ارزی دولت

نوسانات نرخ ارز در هفته‌های گذشته محور تذکرات نمایندگان مجلس بود و بر همین اساس رئیس مجلس اعلام کرد که مجلس شورای اسلامی جلسه‌ای درباره ارز با مسوولان بانک مرکزی و تیم اقتصادی دولت برگزار خواهد کرد. اگرچه به نظر می‌رسید این جلسه در صحن علنی مجلس برگزار شود، اما این نشست در دفتر رئیس مجلس و با حضور خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی، فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی، پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی، سیدشمس‌الدین حسینی رئیس کمیسیون جهش و رونق تولید، اکبری تالارپشتی رئیس کمیسیون صنایع، محسن زنگنه و حجت‌الاسلام بحرینی از نمایندگان اقتصاددان مجلس و تعدادی از کارشناسان مرکز پژوهش‌ها برگزار شد. البته قرار است گزارش جمع‌بندی درباره موضوع ارز هفته آینده در صحن مجلس قرائت شود. از سوی دیگر اگرچه تاکنون یک جلسه میان دولت و جمعی از نمایندگان مجلس برگزار شده، اما قرار است این جلسات تا رسیدن به یک جمع‌بندی مشترک ادامه پیدا کند.