روسیه نورداستریم را کنار می‌گذارد
روسیه نورداستریم را کنار می‌گذارد
با توجه به اینکه روسیه هیچ طرحی برای تعمیر یا استفاده دوباره از خطوط لوله گاز طبیعی نورداستریم که در خراب‌‌‌‌‌‌‌‌‌کاری پاییز آسیب‌دیده‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند ندارد، به‌‌‌‌‌‌‌‌‌نظر می‌رسد این خط لوله‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها قرار است کنار گذاشته شوند. روسیه قصد دارد این خطوط لوله آسیب‌‌‌‌‌‌‌‌‌دیده را مهروموم کرده و آنها را کنار بگذارد، چون هیچ امیدی به بهبود زودهنگام روابط با غرب وجود ندارد و این بدان معناست که این خطوط لوله نیازی به تعمیر‌شدن ندارند. خط لوله‌‌‌‌‌‌‌‌‌های نور استریم یک و ۲ در اواخر سپتامبر طی یک عملیات خرابکارانه آسیب دیدند. مقصر این خرابکاری هنوز مشخص نشده‌است.

نورداستریم یک گاز را از روسیه و از طریق دریای بالتیک به آلمان می‌رساند و نورداستریم ۲ هیچ‌گاه عملیاتی نشد چون آلمان فرآیند مجوزدهی آن را پس‌‌‌‌‌‌‌‌‌از حمله روسیه به اوکراین متوقف کرد. روسیه هم به نوبه خود خط لوله نورداستریم یک را در اوایل سپتامبر به مدت نامعلومی متوقف کرد و ادعا کرد دلیل آن ناتوانی در تعمیر توربین‌‌‌‌‌‌‌‌‌های گاز به‌‌‌‌‌‌‌‌‌خاطر تحریم‌های غربی است.مدیرعامل شرکت انرژی یونیپر آلمان که بزرگ‌ترین مشتری گاز روسیه قبل‌‌‌‌‌‌‌‌‌از توقف جریان گاز از خط لوله نورداستریم بود، در اوایل سال‌جاری میلادی گفت این خط لوله طی یک‌سال تعمیر می‌شود ولی مشخص نیست آلمان تمایلی برای دریافت گاز طبیعی روسیه داشته باشد یا نه.

تحقیقات مختلف درمورد انفجار خط لوله‌‌‌‌‌‌‌‌‌های نورداستریم در اواخر سپتامبر همچنان ادامه دارد و روسیه ادعا می‌کند برخی سرویس‌های اطلاعاتی غرب واقعیت را نمی‌گویند. سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه در ماه ژانویه گفت: «خودداری سوئد برای ارائه اطلاعات در مورد این خرابکاری به یک معما تبدیل شده و مخفی‌کردن نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد مقامات سوئد چیزی را مخفی می‌کنند.» ماه گذشته پس‌‌‌‌‌‌‌‌‌از آنکه یکی از روزنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌نگاران آمریکا درمورد دخالت این کشور در انفجار این خط لوله‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها مطالبی نوشت، روسیه خواستار تحقیقات بین‌المللی شد.  سیمور هرش، روزنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌نگار آمریکایی در وبلاگ خود تحت‌عنوان «چطور آمریکا خط لوله نورداستریم را منفجر کرد» نوشت؛ که این کشور مواد منفجره را در بستر دریای‌سیاه برای انفجار خطوط لوله کار گذاشته بود.

  • منبع خبر : دنیای اقتصاد