یکشنبه 29 آبان 1401
گروه : انجمن
پ
  • 29 آبان 1401 - 10:48

روزگار سیاه «قیر» با مالیات ارزش افزوده

روزگار سیاه «قیر» با مالیات ارزش افزوده
روزگار سیاه «قیر» با مالیات ارزش افزوده
ایران با تولید بیش از۶ میلیون تن قیر در سال ۱۳۹۹ و ۴/ ۵ میلیون تن در سال ۱۴۰۰ رتبه چهارم دنیا را از نظر تولید این محصول دارد؛ به گونه‌ای که در سال گذشته بیش از یک و نیم میلیارد دلار ارزآوری از صادرات قیر نصیب اقتصاد شد و رتبه نهم صادرات کشور به این صنعت اختصاص یافت.

همچنین نیاز جهانی قیر به بیش از ۱۱۰ میلیون تن در سال رسیده است که نشانگر اهمیت بالای این محصول در بازار انرژی جهانی است. با وجود این برخی از مشکلات و چالش‌ها در تامین مواد اولیه و همچنین دستورالعمل‌های غیر‌کارشناسی عرصه را بر تولید‌کنندگان تنگ کرده و کارشناسان صنعت قیر معتقدند فقدان نظرخواهی دولت از فعالان این عرصه اصلی‌ترین عامل در اتخاذ تصمیمات نادرست به شمار می‌رود. انجمن قیر ایران هم در همین راستا با امید به هم‌اندیشی هر چه بیشتر فعالان صنف و مسوولان، طی مراسمی ساختمان مرکزی را با حضور تولیدکنندگان و صادرکنندگان قیر کشور افتتاح کرد تا به عنوان محلی برای تبادل اطلاعات و هم‌افزایی مورد استفاده قرار گیرد.

داود محمدی، بنیان‌گذار و رئیس هیات‌مدیره انجمن قیر ایران، ضمن تشکر از مشارکت ۲۱ نفر از اعضا دراجابت دعوت وی در خرید ساختمان اظهار کرد: امیدواریم افتتاح این ساختمان نماد صنعت قیر کشور به عنوان اقدامی تشکل‌محور در انعکاس مشکلات صنعت به دولت و مجلس و تامین منافع مشترک موثر واقع شود.

ارز‌آوری یک و نیم میلیارد دلاری صادرات قیر

داود محمدی همچنین در حاشیه مراسم گفت: متاسفانه امروز شاهد مشکلات مرتبط با موضوع عدم استرداد مالیات ارزش افزوده بعد از گذشت ۸ ماه از سال برای تولید‌کنندگان و صادر‌کنندگان هستیم، به گونه‌ای که نوعی بلاتکلیفی به وجود آمده است. یادآور می‌شود دولت محترم در راستای اجرای قانون بودجه موظف به حذف استرداد مالیات ارزش افزوده از کالاهای خام و نیمه خام نفتی بوده است؛ این در شرایطی است که طی سالیان گذشته همواره قیر به عنوان کالای تمام شده محسوب شده و تاسف‌بارتر اینکه با وجود گذشت ۸ ماه از ابلاغ بودجه، بخشنامه اجرایی این قانون از سوی دستگاه‌های اجرایی ابلاغ نشده است (مهلت قانونی دولت یک ماه است) و طی ۸ ماه گذشته صادر‌کنندگان با هدف تامین ارز کشور به فعالیت صادراتی خود ادامه دادند و قطعا تبعات عطف بماسبق کردن بخشنامه آثار سنگین مالی و حقوقی خواهد داشت.

محمدی با اشاره به کیفیت قیر تولیدی ایران ادامه داد: خوشبختانه قیر ایران به‌دلیل کیفیت بالا از مزیت بالایی برای صادرات برخوردار است و به همین دلیل مورد استقبال کشورها قرار می‌گیرد؛ به گونه‌ای که سالانه حدود ۴ میلیون تن قیر به ارزش یک و نیم میلیارد دلار صادر می‌شود. رئیس انجمن قیر ایران افزود: امیدواریم قانون‌گذاران و دولتمردان عزیز کشورمان در تصمیم‌گیری‌ها از این انجمن به عنوان تشکل تخصصی صنعت قیر نظرخواهی کنند. در این صورت خروجی تصمیمات به نفع صنعت، دولت، مصرف‌کننده نهایی و در نهایت اقتصاد خواهد بود.

محمدی با اشاره به مشکلات حراج باز در بورس کالا گفت: امروزه به خاطر مشکلات عرضه وکیوم باتوم در حراج باز علاوه بر افزایش غیرمنطقی نرخ مواد اولیه، بسیاری از شرکت‌ها در تامین مواد اولیه خود دچار مشکلاتی شدند. این در حالی است که انجمن قیر ایران به عنوان بانی تخصصی صنعت، قبل از اجرای حراج باز وکیوم باتوم در بورس کالا و طی مکاتبات متعدد، مخالفت خودرا به سازمان بورس اعلام کرد که متاسفانه موثر واقع نشد.

به هر حال واقعیت این است که این صنعت به خاطر تصمیمات غیرکارشناسی ضربات بسیاری متحمل شده و با ادامه این شرایط ممکن است آسیب‌های غیر‌قابل جبرانی به وجودببیاورد

ابهام در استرداد مالیات ارزش افزوده

سید‌حامد حسینی، مشاور عالی هیات‌مدیره انجمن قیر ایران و رئیس کمیسیون قیر اتحادیه اپکس، ضمن تشریح مشکلات ایجاد شده درباره قانون عدم استرداد مالیات ارزش افزوده قیر، خواستار توجه مجلس شورای اسلامی به عوارض این تصمیم شد و گفت: امروز یکی از عمده‌ترین مشکلات ما بحث مالیات ارزش افزوده است.  با توجه به تبصره۲ ماده ۱۰ قانون ارزش افزوده، اگر ماده‌ای جزو مواد خام باشد، استرداد ارزش افزوده آن منتفی است و متاسفانه قیر را در گروه کالاهای خام، نیمه خام، معدنی و نفتی آورده‌اند. (براساس دلایل کارشناسی قیر، محصول تمام شده و نهایی محسوب می‌شود.) بر این اساس انجمن مکاتباتی با سازمان امور مالیاتی داشته که منتظر پاسخ آن سازمان هستیم.

وی با اشاره به اینکه تلاش ما این است که به دلیل ادامه نداشتن چرخه تولید، قیر به عنوان یک محصول نهایی شناخته شود، تصریح کرد: موضوع استرداد ارزش افزوده سریعا باید تعیین تکلیف شود چون ۳۰ تا ۴۰ درصد سرمایه در گردش شرکت‌های ارزآور که در صنعت قیر فعالیت دارند در قالب ارزش افزوده گرفتار شده است و با وجود اینکه در قانون زمان استرداد ارزش افزوده یک ماه تعیین شده است، با گذشت هشت ماه از سال هنوز بخشنامه اجرایی آن ابلاغ نشده و واحدهای صادر‌کننده نتوانسته مالیات ارزش افزوده خود را پس بگیرند.

فعالیت تشکل‌ها به جای احزاب

همچنین سید‌حمید حسینی، رئیس هیات‌مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت گاز و پتروشیمی ضمن تشکر از فعالیت‌های انجمن در معرفی و حل مشکلات صنعت قیر، درباره نقش تشکل‌ها در یاری رساندن به دولت و انعکاس دقیق مشکلات اظهار کرد: یکی از بهترین مدل‌ها در کشور ما برای توسعه، با توجه به پا نگرفتن احزاب، فعالیت تشکل‌هاست و اگر از طرف دولت پذیرفته شوند، نقش عمده‌ای در توسعه ایفا می‌کنند. وی در ادامه، حضور اتحادیه و انجمن در کنار هم را از عوامل موفقیت صنعت قیر نام برد و گفت: امیدواریم بدون حضور تشکل‌ها جلسه‌ای برای تصمیم‌گیری درباره قیر برگزار نشود.

قول مساعدت برای پیگیری مشکلات

در ادامه برنامه ‌میهمان ویژه مراسم سید‌احمد رسولی‌نژاد، رئیس مجمع نمایندگان تهران و عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی ضمن اعلام حمایت مجلس از تولیدکنندگان بر آمادگی حل مشکلات فعالان صنعت قیر تاکید کرد و پیشنهاد داد برای ارائه‌‌ توانمندی، خدمات و انعکاس مشکلات صنعت قیر، انجمن قیر ایران در نمایشگاه دائمی مجلس حضور یابد.

انجمن قیر به عنوان تنها تشکل رسمی و تخصصی صنعت قیر

این جلسه که به همت دبیرخانه انجمن قیر تشکیل شده بود از اهداف عمده آن توسعه کمیسیون‌های تخصصی با استفاده از نظرات کارشناسان و متخصصان بوده که خروجی آن ارائه طرح‌های راهگشا با هدف حفظ منابع دولت و ملت است. این انجمن امید دارد به عنوان تنها تشکل تخصصی بخش خصوصی بتواند با توجه به جایگاه و رتبه ایران درتامین قیر منطقه و بازار بین‌الملل با مشاوره صحیح به مراجع قانونی و حاکمیتی از منابع ملی حمایت کند.

چالش‌‌های صنعت قیر

ضمن مصاحبه با تنی چند از اعضای انجمن قیر و پیشکسوتان صنعت ضمن بیان چالش‌‌هایی که درصدر گزارش آمده است، ضمن تشکر از حضور فعال روزنامه وزین دنیای اقتصاد، درخواست داشتند که در تحقق اهداف انجمن تعامل بیشتر داشته و به عنوان روزنامه معتبر اقتصادی و در راستای حمایت از منویات رهبری معظم انقلاب در حمایت از تولید در کمک به حل مشکلات اقتصادی گام‌‌های موثری بردارد.

  • منبع خبر : دنیای اقتصاد

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

حمایت دستگاه دیپلماسی کشور از صادرات قیر 19 آبان 1402

حمایت دستگاه دیپلماسی کشور از صادرات قیر

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران، پیرو هماهنگی با دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی‌ ایران، عصر امروز دکتر ایرج الهی سفیر جمهوری اسلامی در هند، رایزن اقتصادی و دبیر دوم اقتصادی سفارت، به دعوت داود محمدی رئیس هیئت مدیره انجمن از همایش و نمایشگاه بین‌المللی solvex2023 بازدید نمود‌.1

گزارش عملکرد دو ساله انجمن قیر ایران 1402-1400 05 مهر 1402

گزارش عملکرد دو ساله انجمن قیر ایران 1402-1400

چهارمین مجمع سالیانه انجمن قیر ایران برگزار شد 04 مهر 1402

چهارمین مجمع سالیانه انجمن قیر ایران برگزار شد

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران مجمع فوق العاده و سالیانه انجمن امروز سه شنبه 7 مهر 1402 در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

حمایت دستگاه دیپلماسی کشور از صادرات قیر 19 آبان 1402

حمایت دستگاه دیپلماسی کشور از صادرات قیر

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران، پیرو هماهنگی با دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی‌ ایران، عصر امروز دکتر ایرج الهی سفیر جمهوری اسلامی در هند، رایزن اقتصادی و دبیر دوم اقتصادی سفارت، به دعوت داود محمدی رئیس هیئت مدیره انجمن از همایش و نمایشگاه بین‌المللی solvex2023 بازدید نمود‌.1

گزارش عملکرد دو ساله انجمن قیر ایران 1402-1400 05 مهر 1402

گزارش عملکرد دو ساله انجمن قیر ایران 1402-1400

چهارمین مجمع سالیانه انجمن قیر ایران برگزار شد 04 مهر 1402

چهارمین مجمع سالیانه انجمن قیر ایران برگزار شد

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران مجمع فوق العاده و سالیانه انجمن امروز سه شنبه 7 مهر 1402 در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد.

به بهانه ۲۲ مرداد روز تشکل‌ها 21 مرداد 1402

به بهانه ۲۲ مرداد روز تشکل‌ها

۲۲ مرداد ماه که به عنوان روز «تشکل‌ها و مشارکت اجتماعی» نام‌گذاری شده، یادآور اهمیت و نقش پررنگ فعالان اقتصادی و تشکل‌ها در ابعاد مختلف اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است. به نحوی که میزان توسعه‌یافتگی هر جامعه را می‌توان با میزان مشارکت مردم و فعالان اقتصادی در تشکل‌ها ارزیابی کرد. با رشد و توسعه جامعه، […]

دومین همایش صنعت قیر ایران برگزار شد 18 مرداد 1402

دومین همایش صنعت قیر ایران برگزار شد

دومین همایش صنعت قیر ایران با حضور محمدی رئیس هیئت مدیره انجمن قیر ایران، خادمی معاون وزیر راه‌ و شهرسازی، میرتاج‌الدینی نماینده مجلس شورای اسلامی، در سالن مرکز تحقیقات راه مسکن شهرسازی برگزار شد.

جدیدترین مصوبات کارگروه بازگشت ارز اعلام شد 11 اسفند 1402

جدیدترین مصوبات کارگروه بازگشت ارز اعلام شد

بر اساس مصوبات نوزدهمین نشست کارگروه بازگشت ارز حاصل از صادرات، با توجه به اتمام مهلت مقرر موضوع مصوبه آذر ماه سال گذشته در خصوص ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات سال ۱۴۰۱، مقرر شد کوتاژهای صادراتی سال مذکور با شرط رعایت مهلت قانونی ۱۵ ماهه صرفا با ارائه ارز حاصل از صادرات در قالب فروش حواله ارزی در سامانه نیما و اسکناس در سامانه سنا، امکان ایفای تعهدات صادراتی را خواهند داشت.

بهره‌مندی روسیه از خدمات فنی و مهندسی نفت ایران 11 اسفند 1402

بهره‌مندی روسیه از خدمات فنی و مهندسی نفت ایران

رئیس شورای تجاری روسیه و ایران با بیان اینکه شرکت‌های نفت و گاز روسیه در حال همکاری با صنعت نفت ایران هستند، گفت: در حال انتقال فناوری به ایران برای استخراج در مناطق سخت‌‌‌‌‌گذر هستیم که امکان استخراج سخت است، همچنین ما نیز از خدمات فنی و مهندسی شرکت‌های ایرانی در روسیه بهره‌‌‌‌‌مند شده‌‌‌‌‌ایم.

از کسب رتبه در همایش قیر تا بازنگری در طرح بهسازی سطوح پروازی 10 اسفند 1402

از کسب رتبه در همایش قیر تا بازنگری در طرح بهسازی سطوح پروازی

مدیرکل عمران و توسعه فرودگاه‌ها ضمن قدردانی از تلاش مهندسان شرکت فرودگاه‌ها گفت: مهندسان ما در سال جاری همانند سنوات گذشته، در شرایط تحریم افتخارآفرینی کرده و به‌لحاظ زمان و هزینه برای مجموعه شرکت ارزش افزوده آفریدند.

بخشنامه کنترل و نظارت فنی بر فرآیند تحویل، توزیع و مصرف قیر ابلاغ شد 10 اسفند 1402

بخشنامه کنترل و نظارت فنی بر فرآیند تحویل، توزیع و مصرف قیر ابلاغ شد

معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزیر راه و شهرسازی از ابلاغ بخشنامه کنترل و نظارت فنی بر فرآیند تحویل، توزیع و مصرف قیر موضوع اعتبارات قانون اصلاح بند «ک» تبصره یک قانون بودجه ۱۴۰۲ خبر داد.

افزایش ۲۲۵ درصدی صادرات آذربایجان‌شرقی به کشورهای عضو بریکس 09 اسفند 1402

افزایش ۲۲۵ درصدی صادرات آذربایجان‌شرقی به کشورهای عضو بریکس

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی از افزایش ۲۲۵ درصدی صادرات استان به کشورهای عضو بیرکس خبر داد و گفت: در ۱۰ ماه نخست امسال میزان صادرات از گمرکات استان به این کشورها از نظر ارزش ۲۸ میلیون دلار و از نظر وزنی ۲۴ هزار تن بود

پارادوکس افزایش رشد انتشار کربن 12 اسفند 1402

پارادوکس افزایش رشد انتشار کربن

آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) تصویری دهشتناک از انتشار دی اکسید کربن در جهان ارائه می‌دهد که حاکی از روند نگران کننده رشد بی‌وقفه مصرف سوخت‌های فسیلی به‌رغم تلاش اقتصادهای پیشرفته برای توسعه انرژی‌های پاک است. در سال ۲۰۲۳، انتشار گازهای گلخانه‌ای به رکورد ۳۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تن رسید که ناشی از افزایش مصرف نفت و گاز در نتیجه خشکسالی و افزایش تقاضای ابرای سوخت فسیلی بود. این افزایش انتشار گازهای کشنده بر نوعی ناهماهنگی با اهداف محدود کردن گرمایش جهانی تاکید می‌کند و نیاز به اقدامی فوری را طلب می‌کند.

بازار نفت امسال باثبات خواهد بود 12 اسفند 1402

بازار نفت امسال باثبات خواهد بود

مدیرعامل شرکت سوئیسی ویتول پیش‌بینی کرد که بازارهای جهانی نفت خام در سال ۲۰۲۴ میلادی باثبات خواهد بود. به گزارش رویترز، راسل هاردی گفت: انتظار می‌رود بازارهای جهانی نفت خام امسال با نفت حدود ۸۰ دلاری با ثبات نسبی روبه‌‌رو باشد. وی پیش‌بینی کرد که تقاضای جهانی نفت خام در اوایل دهه ۲۰۳۰ به اوج خود می‌‌رسد. مدیرعامل ویتول تصریح کرد: بازارهای جهانی نفت خام با قیمت‌های کنونی حدود ۸۰ دلار برای هر بشکه راحت است. هاردی گفت: بازار نفت نسبت به چند سال پیش یعنی زمانی که قیمت‌ها پس از آغاز تنش‌‌های مسکو - کی‌‌یف افزایش یافته بود، شکنندگی کمتری دارد و با تحریم‌‌های غرب علیه روسیه کنار آمده است. وی افزود: تقاضا برای سوخت‌‌های فسیلی به‌‌دلیل سرعت پایین‌‌تر انتقال انرژی، دیرتر از آنچه پیش‌تر انتظار می‌‌رفت، افزایش می‌‌یابد

یکه‌تازی قطر در بازار بی‌مشتری 09 اسفند 1402

یکه‌تازی قطر در بازار بی‌مشتری

قطر به‌رغم مازاد عرضه LNG در سراسر جهان وکاهش اخیر قیمت‌ها و افت تقاضا،‌درصدد توسعه زیرساخت‌های تولید و صادرات گاز طبیعی مایع خود است. این کشور که یکی از تامین‌کنندگان اصلی LNG در دنیا است، قصد دارد تا سال‌۲۰۳۰ تولید سالانه خود را ۸۵‌درصد افزایش و آن را به ۱۴۲‌میلیون‌تن در سال‌برساند تا بتواند تقاضای فزاینده ناشی از رشد جمعیت و بهبود اقتصاد جهانی را برآورده کند. این اقدام می‌تواند پروژه‌های رقبای قطر در سراسر جهان را مختل کند، به‌ویژه در ایالات‌متحده، جایی‌که صدور مجوزهای صادرات LNG فعلا متوقف‌شده‌است. صادرات گاز اصلی‌ترین منبع درآمد این کشور کوچک عرب است که رویکرد اخیر آن با هدف حفظ موقعیت در بازار جهانی LNG و جذب خریداران جدید اتخاذ ‌شده‌است، درحالی‌که برخی از تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که تقاضای جهانی گاز تا پایان دهه‌به اوج برسد، قطر همچنان به انعطاف‌پذیری اقتصاد گاز‌‌محور خود پا فشاری می‌کند.

احتمال تأخیر در کاهش نرخ بهره قیمت نفت را پایین آورد 08 اسفند 1402

احتمال تأخیر در کاهش نرخ بهره قیمت نفت را پایین آورد

قیمت‌ جهانی نفت خام به‌دنبال احتمال تأخیر در کاهش نرخ بهره به‌دلیل تورم فراتر از انتظار که روی شرایط تقاضای سوخت اثر دارد، در معاملات با افت روبه‌رو شد.

آغاز نشست‌های کارشناسی هفدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه 08 اسفند 1402

آغاز نشست‌های کارشناسی هفدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه

نشست‌های کارشناسی هفدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در تهران آغاز شد.

فراز و فرود‌های بخش خصوصی از منظر اتاق بازرگانی 18 بهمن 1402

فراز و فرود‌های بخش خصوصی از منظر اتاق بازرگانی

به نقش محمدرضا نهاوندیان اشاره شد که چگونه با ورود به اتاق، شکل دیگری از آن ساخت؛ ساختاری شبه‌دولتی با کمیسیون‌‌‌ها و کمیته‌‌‌ها تشکیل داد، درآمد اتاق را به شیوه‌‌‌ای مشخص افزایشی قابل ملاحظه داد و اصلاحاتی از این قبیل ایجاد کرد‌‌‌.

استارت دوباره گفت‌وگوهای اتاق 14 بهمن 1402

استارت دوباره گفت‌وگوهای اتاق

امروز پس از نزدیک به ۷ماه توقف جلسات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی، کار این شورا از سرگرفته می‌شود. از زمان ریاست صمد حسن‌زاده به نظر می‌رسد هم دولت و هم مجلس خواهان تعامل با اتاق هستند. همراه بودن حسن‌زاده با رئیسی در سفر ترکیه و دیدار پورابراهیمی با هیات رئیسه جدید را می‌توان نشانی از آغاز تعاملات دانست.

نگاهی به سفر یک روزه و فشرده رئیس جمهور به آنکارا و چند دستاورد مهم 05 بهمن 1402

نگاهی به سفر یک روزه و فشرده رئیس جمهور به آنکارا و چند دستاورد مهم

حضور در هشتمین نشست شورای‌عالی همکاری‌های ایران و ترکیه، امضای ۱۰ سند همکاری، نشست مشترک با تجار و فعالان اقتصادی ایران و ترکیه و دیدار با ایرانیان مقیم این کشور از جمله برنامه های رئیس جمهور در این سفر یک روزه و فشرده بود.

زمان بازگشت برنامه هفتم به مجلس 18 دی 1402

زمان بازگشت برنامه هفتم به مجلس

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه خبر داد: همزمان با شورای نگهبان، هیات عالی نظارت مجمع تشخیص در حال بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه است و تا آخر هفته جاری ایرادات این لایحه جمع‌بندی و به مجلس ابلاغ می‌شود.

ترانزیت نفتی دربندر شهید رجایی ۱۴۷ درصد افزایش یافت 08 مهر 1402

ترانزیت نفتی دربندر شهید رجایی ۱۴۷ درصد افزایش یافت

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اشاره به افزایش ۱۴۷ درصدی ترانزیت کالای نفتی در ۶ ماهه امسال در بندر شهید رجایی، گفت: طی این مدت ۲ میلیون و ۶۵۶ هزار و ۲۲۲ تن کالا از طریق این بندر نفتی تخلیه و بارگیری شده است.