کاهش صادرات نفت عربستان در ماه مه
کاهش صادرات نفت عربستان در ماه مه
صادرات نفت عربستان در ماه مه سال جاری میلادی کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران ، آمارهای رسمی نشان می دهد که صادرات نفت خام عربستان در ماه مه 332 هزار بشکه کاهش داشته و به 7.050 میلیون بشکه در روز رسیده  که  این در مقایسه با 7.382 میلیون بشکه در روز در آوریل به ثبت رسیده است.

از سوی دیگر، داده‌ها نشان می دهد که تولید نفت خام عربستان در ماه مه با 97 هزار بشکه افزایش به صورت ماهانه به 10.538 میلیون بشکه در روز رسیده است.

متوسط صادرات نفت عربستان در ماه مارس سال جاری میلادی برابر با 7.235 میلیون بشکه در روز یعنی پائین‌تر از 7.307 میلیون بشکه صادر شده در فوریه بود.

ارقام صادرات ماهانه توسط عربستان سعودی و سایر اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به   «ابتکار عمل داده‌های سازمان های مشترک» ( JODI) ارائه شده است که این سازمان در وب سایت خود منتشر می‌کند.

برخی کارشناسان معتقدند عربستان ظرفیت پایینی برای افزایش تولید و صادرات نفت داشته و عملا سفر « جو  بایدن » رئیس جمهور آمریکا برای بهبود روابط با سعودی‌ها بی‌نتیجه بوده است.

جو بایدن، اخیرا به مدت چند روز به منطقه سفر کرد تا در سایه بهبود روابط با سعودی‌ها، عرضه نفت به بازار جهانی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ افزایش داده و قیمت‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کاهش دهد.

این سفر بدون نتیجه ملموس درباره افزایش صادرات نفت سعودی‌ها پایان یافت. دلیل رفتن بایدن به عربستان بالا رفتن شدید قیمت بنزین در آمریکا و رسیدن تورم به بالاترین نقطه 40 سال گذشته در این کشور بود.

شرکت نفت دولتی آرامکو عربستان چند روز پیش طی بیانیه‌ای اعلام کرد که این شرکت همچنان ظرفیت حداکثر تولید 12 میلیون بشکه‌ای روزانه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ حفظ کرده و دو سال پیش میزان تولید نفت خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به این رقم رسانده است. با توجه به آنکه در ماه ژوئن عربستان به طور متوسط روزانه 10.65 میلیون بشکه نفت تولید کرده، بنا بر ادعای شرکت آرامکو، این کشور ظرفیت تولید 1.35 میلیون بشکه روزانه دیگر را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دارد.

«محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی  هم روز شنبه مدعی شد که ریاض تا سال 2027 تولید نفت خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به 13 میلیون بشکه در روز خواهد رساند و دیگر ظرفیتی برای افزایش تولید نخواهد داشت.

دو منبع آگاه در حوزه نفتی نسبت به توانایی عربستان در رسیدن به رقم تولید روزانه 12 میلیون بشکه نفت ابراز تردید کرده‌اند.

یک منبع بلندپایه می‌گوید: شرکت آرامکو می‌تواند حداکثر یک میلیون بشکه روزانه نفت بیشتر، نسبت به 10.5 میلیون بشکه روزانه تولیدی این شرکت در شرایط کنونی، عرضه کند. این بدان معناست که آرامکو نمی‌تواند بیشتر از 11.5 میلیون بشکه در روزتولید نفت داشته باشد.

اجلاس آینده ائتلاف اوپک پلاس که در سوم ماه اوت تشکیل می‌شود، بسیار بااهمیت است چون قرارداد تولید این ائتلاف در ماه سپتامبر پایان می‌یابد.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم