شنبه 31 اردیبهشت 1401
گروه : اقتصادی / نفت
پ
  • 31 اردیبهشت 1401 - 17:51

انفعال دولت؛ پاشنه آشیل پالایشی‌ها

انفعال دولت؛ پاشنه آشیل پالایشی‌ها
انفعال دولت؛ پاشنه آشیل پالایشی‌ها
با نزدیک شدن به برگزاری مجامع شرکت‌ها، گروه پالایشی با چالش هر ساله مواجه شده است. در حالی صورت وضعیت پالایشی‌ها طی دو روز گذشته روی کدال قرار گرفته که هنوز از اعلام قیمت نفت خام از سوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی خبری نیست. بر همین اساس صورت‌های مالی گروه پالایشی به صورت حسابرسی نشده و در برخی ارقام به صورت تخمینی و بر اساس قیمت‌های قبلی تنظیم شده است. این ابهام سبب ایجاد برخی شایعات در هفته گذشته درباره کاهش میزان سود سالانه صنایع پالایشی شد.

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران ،  موجی که در آخرین روز معاملاتی هفته، نمادهای گروه فرآورده‌های نفتی را یکپارچه سرخپوش و با افتی ملموس مواجه کرد. این در حالی است که به دلیل رشد قیمت نفت طی سه ماه اخیر، پیش‌بینی می‌شد کرک اسپرد این صنایع نیز صعودی باشد و به افزایش سود این گروه منجر شود. بر همین اساس  گروه فرآورده‌های نفتی طی سه ماه گذشته به شدت مورد توجه معامله‌گران قرار گرفته و در آستانه برگزاری مجامع و دوره تقسیم سود، سهامداران زیادی را به سمت خود جلب کرده بود. در گفت‌و‌گو با تحلیلگران بازار سرمایه چالش‌های این گروه در تنظیم صورت‌های مالی و تقسیم سود را در سایه بی‌توجهی دولت و وزارت نفت به روال قانونی شفاف‌سازی شرکت‌ها بررسی کرده است.

در حالی که روز سه‌شنبه هفته گذشته شاخص کل بورس توانسته بود سد مقاومتی ۶/۱ میلیون واحدی را درهم بشکند و به ارتفاعی دست یابد که بیش از ۲۰ ماه قبل در آن قرار داشت، روز چهارشنبه ورق بازار برگشت تا با انتشار شایعاتی در مورد سود صنایع پالایشی، گروه فرآورده‌های نفتی یک‌دست سرخپوش شود و شاخص کل را نیز به همراه خود پایین بکشد. بر همین اساس در پایان معاملات روز چهارشنبه بازار سهام،‌گروه فرآورده‌های نفتی یک افت تاریخی را تجربه کرد و سهام تمامی نمادهای این گروه فرو ریخت. طی دو روز گذشته شرکت‌های پالایشی گزارش‌های خود را روی کدال منتشر کرده‌اند؛ گزارش‌هایی که عموما شایعات را تایید می‌کند و مشخص نیست که ارقام دقیقی که در شایعات فضای مجازی اعلام می‌شد چگونه پیش از انتشار رسمی گزارش، منتشر شده است! بدین ترتیب گروه پالایشی در روز چهارشنبه با فشار فروش مواجه شد و به نظر می‌رسد تا زمان شفاف شدن گزارش‌ها و اعلام نرخ نفت خام از سوی دولت، نوسان در این گروه ادامه یابد. عدم اعلام نرخ خوراک پالایشگاه‌ها از سوی وزارت نفت و شرکت ملی پالایش و پخش چالشی است که هر ساله سهامداران گروه پالایشی بازار سرمایه با آن روبه‌رو هستند. در سال جاری به دلیل پایداری قیمت نفت در کانال ۱۰۰ دلاری برای مدت حدودا سه ماه، پیش‌بینی می‌شد که سود پالایشگاه‌ها افزایشی باشد. با این حال اما به دلیل تعلل وزارت نفت صورت‌های مالی این صنعت با ابهام روبه‌روست و نرخ‌ها و سود ذکر شده در صورت وضعیت‌ها بر اساس نرخ‌های قبلی اعلام شده است. «ناصر عاشوری دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت گفته است با توجه به نزدیک شدن زمان برگزاری مجامع انتظار ما از وزارت نفت این است تا هر چه زودتر قیمت نهایی نفت خام را در راستای سهولت کار شرکت‌های پالایشی در زمینه بررسی صورت‌های مالی خود و نیز انتشار آنها در سایت کدال اعلام کنند. به گفته او  شرکت‌های پالایشی هر سال با این مشکل مواجه هستند و به نظر می‌رسد که با توجه به چالش‌های ایجاد شده، هر چه زودتر قیمت نفت خام برای انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های پالایشی اعلام شود که در این صورت می‌توان شاهد نتیجه مثبت این اقدام در انتشار صورت‌های مالی باشیم. عاشوری همچنین خبر داده است که هفته گذشته هم جلسه‌ای برای تعیین‌تکلیف این چالش برگزار شده و وعده‌هایی برای ارائه قیمت نفت خام ظرف ۴۸ ساعت آینده داده شده بود اما تاکنون این اقدام انجام نشده و باعث ایجاد مشکل برای شرکت‌های پالایشی شده است. دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت تاکید کرده است که اکنون در انتظار ارائه قیمت نهایی نفت خام از سوی مسوولان هستیم؛ شرکت‌های پتروشیمی و پالایشی جزو شرکت‌های سودده هستند و در واقع اعتبار کشور و نیز سازمان بورس تلقی می‌شوند. با توجه به چنین وضعیتی دولت نباید نسبت به این مساله بی‌توجه باشد و سبب آسیب به فعالیت شرکت‌های پالایشی و نیز ایجاد روند منفی در سهام این شرکت‌ها شود. اگرچه عاشوری عنوان کرده است که قیمت‌ها به زودی اعلام خواهد شد اما تا لحظه تنظیم این گزارش از اعلام نرخ‌ها خبری نبوده است. به هر روی اما اگرچه برخی تحلیلگران دورنمای این صنعت را با توجه به صورت‌های مالی منتشرشده چندان روشن و امیدبخش توصیف نمی‌کنند اما برخی دیگر بر این باورند که بر اساس قیمت‌های واقعی و نرخ‌های به روز شده، صنعت پالایشی می‌تواند سود مناسبی شناسایی کرده و سربلند از مجمع خارج شود.

گزارش‌های محافظه‌کارانه

علیرضا باغانی تحلیلگر بازار سرمایه  تاکید می‌کند که گزارش‌های منتشرشده از سوی پالایشی‌ها محافظه‌کارانه است. او در این باره  بیان می‌کند: مشکل مزمنی که شرکت‌های پالایشی با دولت دارند مسبب این مشکلات شده است؛ بیش از یک دهه است که گزارش‌های حسابرسی نشده را که تا پایان اردیبهشت باید منتشر کنند با گزارش‌های حسابرسی‌شده که تا پایان تیرماه که فصل مجامع است باید منتشر شود تفاوت بسیاری دارد. مشکل این است که شرکت‌های پالایشی‌، نفت را به عنوان خوراک از دولت می‌گیرند و از مابه‌التفاوت قیمت نفت و فرآورده با سایر میعانات نفتی که به آن کرک اسپرد می‌گوییم سود کسب می‌کنند.» باغامی عنوان می‌کند: «کرک اسپرد با نفت بالای ۱۰۰ دلار، برای پالایشگاه‌های مختلف رقمی نزدیک به ۳۰ تا ۳۵ دلار توسط تحلیلگران تخمین زده شده و این عدد واقعی است. اما متاسفانه شاهد این هستیم که پالایشگاه تهران ۸ دلار در نظر گرفته است و پالایشگاه دیگری ۱۰ دلار! علت این است که دولت در همه موارد اعم از فولاد، برق، نفت، خوراک پتروشیمی‌ها و سایر موارد  دخالت می‌کند. تنها صنعتی که دولت در آن دخالت مستقیم نداشت و تنها یک کارمزد از آن می‌گرفت صنعت پالایشگاهی بود که نفت را به میعانات نفتی و بنزین تبدیل می‌کنند اما در این حوزه هم این مشکل ایجاد شده است.»  این تحلیلگر بازار سرمایه با تاکید بر اینکه مشکلات پیش آمده جدید نیستند تصریح می‌کند: «در نهایت پالایشگاه‌ها نمی‌توانند کرک اسپرد را با نرخ ۸ دلار یا ۱۰ دلار ببندند؛ در واقع  با این نرخی که نفت بالای ۱۰۰ دلار در میانگین سه ماه اخیر طی جنگ روسیه و اوکراین تجربه کرده است، حداقل عدد ۲۵ الی ۳۰ دلار کرک اسپرد پالایشگاهی‌هاست و در غیر این صورت توجیحی برای ادامه فعالیت پالایشگاه‌ها وجود ندارد.»

تفاوت ۲۰ درصدی سود واقعی با گزارش‌ها

این تحلیلگر بازار سرمایه عنوان می‌کند: «بهتر بود سازمان بورس و اوراق بهادر از آنجا که داعیه شفافیت دارد، در قالب یک دستورالعمل به پالایشگاه‌ها برای انتشار گزارش مهلت می‌داد. به دلیل وجود رفتارهای توده‌واری در میان سهامداران،  در روزهای پیش‌رو وضعیت همین پالایشگاه‌ها که از  لیدرهای اصلی بازار بوده‌اند سبب می‌شود شاخص نتواند از مقاومت یک میلیون و ششصد هزار واحدی خود عبور کند.» باغانی اظهار می‌کند: «همه می‌دانیم که این گزارش‌ها واقعی نبوده و در واقع محافظه‌کارانه است. قطعا سود پالایشگاه‌ها دست کم ۱۵ تا ۲۰ درصد بالاتر از ارقامی است که اعلام شده است. در واقع همه می‌دانیم که چه اتفاقی افتاده و تنها دلیل ارائه گزارش‌ها الزام قانونی برای ارائه گزارش تا سی‌ام بوده است؛ در حالی که دولت هنوز قیمت را به آنها نداده تا بتوانند کرک اسپرد را محاسبه کنند. این الزام سبب شده است گزارش‌های خلاف واقع ارائه شود که موجب اخلال در معاملات و داد‌وستدهای غیرمنصفانه شده است.»

این تحلیلگر بازار سرمایه تصریح می‌کند:«مقصر این موضوع در واقع دو نهاد هستند. یکی دولت که هنوز تکلیف پالایشگاه‌ها را تعیین نکرده و دیگری سازمان بورس و اوراق بهادار؛ این سازمان اختیارات زیادی دارد و می‌توانست فرصت بیشتری برای ارائه گزارش‌ها به پالایشگاه‌ها بدهد. همان طور که می‌دانید اگر گزارش‌ها دیر ارائه شود حسابرس بند حسابرسی برایشان ایجاد می‌کند. سازمان می‌توانست از این بند گذشت کند و به عنوان نهاد ناظر فرصت بیشتری به آنها می‌داد اما در ازای آن درخواست اطلاعات صحیح از آنها را داشت. سازمان همچنین می‌توانست برای مدت کوتاهی  نماد  این شرکت‌ها را ببندد. اما متاسفانه از این ابزار استفاده نکرد و همه هم می‌دانند که این گزارش‌ها نادرست و گمراه‌کننده است و در واقع سود‌های اعلام شده در این گزارش‌ها غلط است. مگر می‌شود نفت به ۱۱۰ دلار برسد و سه ماه بالای ۱۰۰ دلار معامله شود اما کرک اسپرد پالایشگاه تهران ۸ دلار باشد؟» باغانی تاکید می‌کند: «تکلیف دولت که مشخص است و در واقع تمامی دولت‌ها در حساب و کتاب بد عمل می‌کنند؛ مخصوصا در شرایط بد اقتصادی که در آن هستیم. اما انتظار می‌رفت سازمان بورس احتیاط بیشتری کند و شرکت‌های پالایشی یک شفاف‌سازی دسته جمعی می‌دادند مبنی بر اینکه هنوز با شرکت پالایش پخش حساب و کتاب نکرده‌اند و نرخ کرک اسپرد را مشخص نکرده‌اند و بر همین اساس می‌خواستند که گزارش آنها چند هفته به تعویق افتد.» باغانی تاکید می‌کند: «در این صورت اشکالی رخ نمی‌داد؛ زمانی اشکال ایجاد می‌شود که یکسری آیین‌نامه‌ها و قانون‌هایی که زبان ندارند ایجاد شده و فقط الزام بر اجرای قانون است؛ کسانی که در روزهای آینده  سهام پالایشی را می‌فروشند عده‌ای هستند که اطلاعات ندارند و بر اثر جو سهم را می‌فروشند و نمی‌دانند مشکل یک تا دو ماه دیگر حل خواهد شد.»

گزارش‌های دور از انتظار

مصطفی صفاری دیگر تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به تاثیر مستقیم تصمیمات دولت بر پالایشی‌ها اظهار می‌کند: پالایش تنها صنعتی است که ورودی و خروجی آن در دست دولت است؛  بنابراین دولت می‌تواند تاثیر مستقیم بر زیان‌ده یا سودده بودن آنها داشته باشد. وی می‌افزاید: «این امر وابسته به چگونگی محاسبه قیمت نفت خوراک و چگونگی خرید بنزین از آنهاست.» صفاری ادامه می‌دهد: «در زمان آقای زنگنه پالایشی‌ها بسیار تحت فشار بودند و قیمت را یک دهم کرد؛ در زمان احمدی‌نژاد محاسبه به گونه‌ای بود که قیمتشان خوب شد؛ این بستگی به سیاست‌های وزارت نفت دارد و در حال حاضر هم خبرهای خوشی از پالایشی‌ها بیرون نمی‌آید.» او تاکید می‌کند: «این در حالی است که قیمت جهانی نفت به شدت بالا رفته و بر همین اساس باید سود پالایشی‌ها بالاتر باشد اما به نظر می‌رسد سود آنها برخلاف انتظارها رقم خورد.» این تحلیلگر بازار سرمایه در ادامه با اشاره به دورنمای صنعت پالایشی  بیان می‌کند: «خودروها در سطح جهان در حال هیبریدی شدن هستند و این امر سبب شده قیمت بنزین کاهشی شود مگر آنکه بحران روسیه و اوکراین موجب افزایش شدید قیمت‌ها شود.»   صفاری تاکید می‌کند: «قیمت نفت تاثیر مستیقم بر روی پالایشی‌های دنیا خواهد داشت. قیمت نفت سبب شد آرامکو بالاترین ارزش را در دنیا داشته باشد و حتی آمازون را هم رد کند؛ اما در ایران پالایشی‌ها وضعیت خوبی ندارد و گزارش‌های ارائه شده مبنی بر این است که وضعیت مطلوبی ندارند.»

  • منبع خبر : جهان صنعت

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

چالش جدید روسیه؛ عبور از اقتصاد نفتی 11 تیر 1401

چالش جدید روسیه؛ عبور از اقتصاد نفتی

اصلاحات ساختاری روسیه موفق خواهد بود؟ در‌ ماه‌های اخیر به‌دنبال بحران اوکراین، روس‌‌‌‌‌‌‌ها به‌دنبال سومین دور اصلاحات ساختاری در کشور خود هستند. براساس آنچه ولادیمیر پوتین در اجلاس اخیر سن‌پترزبورگ اعلام کرده؛ روسیه به‌دنبال کاهش تکیه اقتصاد بر نفت و گاز است. این تصمیم از نگاه تحلیلگران بازوی پژوهشی اتاق ایران در شرایط کنونی نمی‌تواند موفقیت زیادی را برای پوتین به ارمغان بیاورد

رشد ۵۵ درصدی صادرات ایران به اروپا 11 تیر 1401

رشد ۵۵ درصدی صادرات ایران به اروپا

رییس سازمان توسعه تجارت باتوجه‌به روند افزایشی چند برابری صادرات غیرنفتی کشور در یک سال گذشته، چگونگی رقم خوردن این مهم را تشریح کرد و از افزایش ۵۵ درصدی صادرات کالاهای ایرانی به اتحادیه اروپا خبر داد.

اروپا برای جبران خلع نفت روسیه گزینه ای دیگر جز ایران ندارد 10 تیر 1401

اروپا برای جبران خلع نفت روسیه گزینه ای دیگر جز ایران ندارد

نماینده اسبق ایران در اوپک گفت: اروپایی ها برای جبران خلع نفت روسیه در بازار اروپا، گزینه ای دیگر جز نفت ایران ندارد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نقش شرکت های عضو انجمن قیر ایران در ارتقا صنعت قیر و افزایش کیفیت خدمت رسانی 10 تیر 1401

نقش شرکت های عضو انجمن قیر ایران در ارتقا صنعت قیر و افزایش کیفیت خدمت رسانی

شرکت های عضو انجمن قیر تلاش های مستمر بسیاری برای ارتقا این صنعت انجام داده اند. گواه این مطلب را می توان بازدید رییس مرکز تحقیقات راه ، مسکن وشهرسازی از آزمایشگاه یکی از واحدهای بزرگ تولید قیر کشور دانست .

گزارش هیئت مدیره به مجمع سالیانه 1400 06 تیر 1401

گزارش هیئت مدیره به مجمع سالیانه 1400

    گزارش هیئت مدیره به مجمع 1400     گزارش مالی سال 1400

پنجاه و یکمین جلسه هیئت مدیره انجمن قیر ایران برگزار شد 29 خرداد 1401

پنجاه و یکمین جلسه هیئت مدیره انجمن قیر ایران برگزار شد

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران، در این جلسه پس از بحث و بررسی در خصوص مسائل و مشکلات اعضاء، گزارش هیئت مدیره به مجمع سالیانه مورد تصویب قرار گرفت. در ادامه جلسه اعضای هیئت مدیره بر تقویت رویکرد صادراتی و حمایت از اعضای فعال در صادرات قیر تأکید نمودند. در پایان جلسه رئیس هیئت […]

بررسی مشکلات صنعت قیر در دیدار با مدیرعامل شرکت پالایش و پخش 17 خرداد 1401

بررسی مشکلات صنعت قیر در دیدار با مدیرعامل شرکت پالایش و پخش

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران، ظهر امروز رئیس هیئت مدیره و دبیر انجمن با جناب آقای مهندس سالاری معاون محترم وزیر نفت و مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی دیدار نمودند. در این جلسه پس از ارائه گزارش عملکرد انجمن در حوزه داخل و صادرات و ضرورت تعامل بیش از پیش در حل مشکلات صنعت مذاکره گردید.

جلسه تعیین تکلیف قیر تهاتری ۱۴۰۰ در مجلس 10 خرداد 1401

جلسه تعیین تکلیف قیر تهاتری ۱۴۰۰ در مجلس

جلسه بررسی مشکلات قیر تهاتری ظهر امروز به ریاست جناب آقای دکتر نیکزاد در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

تصویر نه چندان زیبای صنعت قیر در ایران 07 تیر 1401

تصویر نه چندان زیبای صنعت قیر در ایران

بررسی تحولات صنعت قیر در ایران و جهان در سال گذشته نشان می‌دهد سهم ایران در بازار جهانی به چهار دلیل شامل حضور پررنگ روسیه در بازارهای غیر رسمی، تحریم‌های ظالمانه غرب، قوانین و مقررات داخلی موثر بر این حوزه و افزایش تمایل مشتریان به خرید قیر بی‌کیفیت، کاهش یافته است.

وزارت نفت مکلف به پرداخت ۱۹ هزار میلیارد تومان ویژه تامین قیر به دستگاه‌های اجرایی شد 03 تیر 1401

وزارت نفت مکلف به پرداخت ۱۹ هزار میلیارد تومان ویژه تامین قیر به دستگاه‌های اجرایی شد

رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: وزارت نفت مکلف به پرداخت ۱۹ هزار میلیارد تومان ویژه تامین قیر به دستگاه‌های اجرایی شد.

جوان‌سازی و بازیافت آسفالت‌ خیابانی با محصول ایرانی 01 تیر 1401

جوان‌سازی و بازیافت آسفالت‌ خیابانی با محصول ایرانی

یک شرکت دانش‌بنیان موفق به تولید فرآورده‌های پلیمری و جوان‌سازی آسفالت‌های خیابانی شد و با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی اقدام به توسعه این محصول دانش بنیان کرد

تنوع در تالار صادراتی با عرضه قیر و عایق رطوبتی 26 خرداد 1401

تنوع در تالار صادراتی با عرضه قیر و عایق رطوبتی

تالار صادراتی بورس کالای ایران روز چهارشنبه ۲۵ خرداد ماه میزبان عرضه ۴۵ هزار و ۴۰ تن قیر، ۱۲۵ تن عایق رطوبتی، ۱۰۰ تن بیلت آلومینیوم و ۲۲۵ تن پلی وینیل کلراید است.

نماینده مجلس: حذف قیر تهاتری خدمات‌رسانی به روستاها را دچار اختلال می‌کند 24 خرداد 1401

نماینده مجلس: حذف قیر تهاتری خدمات‌رسانی به روستاها را دچار اختلال می‌کند

نماینده مردم علی‌آبادکتول در مجلس شورای اسلامی گفت: اقتصاد گلستان بر مبنا کشاورزی بوده و قطع شدن برق چاه‌های گلستان در طول پنج شش ساعت از روز ضربه مهلکی بر بدنه کشاورزی گلستان است.

چالش جدید روسیه؛ عبور از اقتصاد نفتی 11 تیر 1401

چالش جدید روسیه؛ عبور از اقتصاد نفتی

اصلاحات ساختاری روسیه موفق خواهد بود؟ در‌ ماه‌های اخیر به‌دنبال بحران اوکراین، روس‌‌‌‌‌‌‌ها به‌دنبال سومین دور اصلاحات ساختاری در کشور خود هستند. براساس آنچه ولادیمیر پوتین در اجلاس اخیر سن‌پترزبورگ اعلام کرده؛ روسیه به‌دنبال کاهش تکیه اقتصاد بر نفت و گاز است. این تصمیم از نگاه تحلیلگران بازوی پژوهشی اتاق ایران در شرایط کنونی نمی‌تواند موفقیت زیادی را برای پوتین به ارمغان بیاورد

پشیمانی تاریخی روسیه از فروش آلاسکا 10 تیر 1401

پشیمانی تاریخی روسیه از فروش آلاسکا

افزایش سرسام‌آور قیمت نفت و گاز موجب‌شده است که کشورهای جهان را به سمت منابع دیگر دنیا برای افزایش تولید نفت ترغیب کند. موضوعی که به دلیل افزایش زیاد بهای حامل‌های انرژی در ایالات‌متحده آمریکا به موضوعی حیاتی و مهم برای جو بایدن بدل شده است و در همین راستا حتی تلاش کردند که بهبود روابط با ونزوئلا را در صدر اهداف سیاست خارجه خود قرار دهند. از سویی علاوه‌بر نگاه به خارج توسط بایدن نیم‌نگاهی به توان داخلی این کشور نیز وجود دارد. چاه‌های نفتی که سال‌ها مورد‌استفاده قرار نگرفته بود به دلیل افزایش قیمت نفت و صرفه اقتصادی وارد مدار تولید شده‌اند. یکی از این مناطق آلاسکا است.

قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۱/۰۴/۱۰ |برنت ۱۰۹ دلار و ۱۸ سنت شد 10 تیر 1401

قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۱/۰۴/۱۰ |برنت ۱۰۹ دلار و ۱۸ سنت شد

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۱۵ سنت معادل ۰.۱۴ درصد افزایش به ۱۰۹ دلار و ۱۸ سنت رسید.

درآمد اوپک از فروش نفت به ۵۶۰.۶ میلیارد دلار رسید 09 تیر 1401

درآمد اوپک از فروش نفت به ۵۶۰.۶ میلیارد دلار رسید

سازمان اوپک در گزارشی اعلام کرد که در سال ۲۰۲۱، درآمد حاصل از فروش نفت ۱۳ کشور عضو این سازمان در مقایسه با سال ۲۰۲۰، ۱.۷ برابر شده و از ۳۱۷.۳۵ میلیارد دلار به ۵۶۰.۶ میلیارد دلار رسیده است

تصویب ۴.۴ میلیارد دلار طرح راهبردی نفتی در شورای اقتصاد 09 تیر 1401

تصویب ۴.۴ میلیارد دلار طرح راهبردی نفتی در شورای اقتصاد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: با مساعدت وزیر نفت و پیگیری‌ها و برنامه‌ریزی‌های این شرکت، سه طرح راهبردی به ارزش ۴.۴ میلیارد دلار در شورای اقتصاد تصویب شد.

رشد ۵۵ درصدی صادرات ایران به اروپا 11 تیر 1401

رشد ۵۵ درصدی صادرات ایران به اروپا

رییس سازمان توسعه تجارت باتوجه‌به روند افزایشی چند برابری صادرات غیرنفتی کشور در یک سال گذشته، چگونگی رقم خوردن این مهم را تشریح کرد و از افزایش ۵۵ درصدی صادرات کالاهای ایرانی به اتحادیه اروپا خبر داد.

اروپا برای جبران خلع نفت روسیه گزینه ای دیگر جز ایران ندارد 10 تیر 1401

اروپا برای جبران خلع نفت روسیه گزینه ای دیگر جز ایران ندارد

نماینده اسبق ایران در اوپک گفت: اروپایی ها برای جبران خلع نفت روسیه در بازار اروپا، گزینه ای دیگر جز نفت ایران ندارد.

درآمدزایی صندوق توسعه ملی با حمایت از پیشران‌های اقتصادی 08 تیر 1401

درآمدزایی صندوق توسعه ملی با حمایت از پیشران‌های اقتصادی

رئیس صندوق توسعه ملی معتقد است که صندوق به دنبال سرمایه گذاری و سودآوری است و جایی را بهتر از پروژه‌های پیشران سراغ ندارد.

07 تیر 1401

آسمان تیره تولید پلی‌‌اتیلن

سيد‌محمد اسلامي مديرعامل شركت پتروشيمي مهر برنامه سفرهای استانی رئیس‌جمهور در ماه‌های اخیر همگی شامل بازدید از واحدهای تولیدی، به ویژه واحدهایی بوده است که هریک به نوعی دچار چالش‌‌های مانع تولید بوده‌‌اند. دولت در ماه‌های گذشته خود را متعهد به احیا و توسعه تولید در کشور دانسته‌‌ است. با این حال بازدید سیاستگذاران و آشنایی با مشکلات میدانی تولیدکنندگان، جز با تدبیر امور درباره نحوه مدیریت کردن اقتصاد و تولید کشور به‌طور همزمان به تحقق نتیجه مطلوب منجر نمی‌شود. از جمله چالش‌‌های کنونی در عرصه تولید و صادرات محصولات پتروشیمی، «پذیرش و ایفای مسوولیت رگولاتوری» و مناقشات جاری درباره «نحوه قیمت‌‌گذاری نرخ خوراک بین‌مجتمعی» پتروشیمی‌هاست.

ایران چند سال دیگر واردکننده نفت و گاز می‌شود 07 تیر 1401

ایران چند سال دیگر واردکننده نفت و گاز می‌شود

دبیر کارگروه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست گفت: با روند فعلی مصرف، در سال ۱۴۱۱ علاوه بر اینکه مزیت درآمد ارزی را از دست می‌دهیم، واردکننده گاز و نفت خواهیم شد.