قیمت نفت از ۱۱۱ دلار عبور کرد
قیمت نفت از ۱۱۱ دلار عبور کرد
قیمت نفت خام برنت دریای شمال امروز در بازارهای جهانی باز هم افزایش یافت و به ۱۱۱ دلار و ۷۰ سنت رسید.

به گزارش خبرنگار انجمن قیرایران ، اواخر هفته گذشته بود که اتحادیه اروپا رسماً به دنبال ادامه دار بودن جنگ اوکراین نفت روسیه را تحریم کرد، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه هفته جاری به عملیات نظامی در اوکراین ادامه می‌دهد. از سوی دیگر آژانس بین المللی انرژی در گزارشی اعلام کرد اعضای اوپک پلاس تنها ۱۰ درصد از افزایش تولیدی که ماه میلادی گذشته وعده داده بودند را عملی کرده‌اند.

در آمریکا ذخایر نفت هفته گذشته بیش از ۹ میلیون بشکه رشد کرد و بیش از یک سوم از این رشد به انتقال نفت از ذخایر استراتژیک به ذخایر تجاری نسبت داده شد. همزمان عمده ذخایر فرآورده‌های نفتی کاهش پیدا کرد.

بر همین اساس قیمت شاخص نفت خام برنت دریای شمال امروز (۲۷ فروردین ماه) در بازار جهانی نسبت به آخرین قیمت‌های روز گذشته با ۲ دلار و ۹۲ سنت افزایش به ۱۱۱ دلار و ۷۰ سنت رسیده که نسبت به آخرین قیمت‌های معاملاتی روز گذشته ۲.۶۸ درصد افزایش را به خود دیده است.

همچنین قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت در بازارهای جهانی با ۲ دلار و ۷۰ سنت افزایش به ۱۰۷ دلار در هر بشکه رسید که نسبت به آخرین قیمت‌های معاملاتی روز گذشته ۲.۵۹ درصد کاهش را به خود دیده است.

قیمت نفت برنت دریای شمال روز جاری نسبت به ۵ روز پیش با کاهش ۱۱.۰۶ درصد یا ۱۱ دلار و ۱۲ سنتی روبرو شده است، همچنین قیمت این محصول نسبت به ۲۰ روز پیش با کاهشی ۷.۸۶ درصدی یا ۸ دلار و ۱۴ سنتی و نسبت به دو ماه پیش با افزایشی ۲۶.۳۳ درصدی یا ۲۳ دلار و ۲۸ سنتی روبرو شده است.

از طرف دیگر قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت روز جاری نسبت به ۵ روز پیش با کاهش ۱۱.۳۷ درصدی یا ۱۰ دلار و ۹۲ سنتی روبرو شده است، همچنین قیمت این محصول نسبت به ۲۰ روز پیش با افزایش ۵.۲۱ درصدی یا ۵ و ۳۰ سنتی و نسبت به دو ماه پیش با افزایش ۲۵.۳۵ درصدی یا ۲۱ دلار و ۶۳ سنتی روبرو شده است.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر