افزایش مجدد قیمت نفت با کاهش احتمال صلح در اوکراین
افزایش مجدد قیمت نفت با کاهش احتمال صلح در اوکراین
قیمت نفت خام روز پنجشنبه به بیش از 100 دلار در هر بشکه افزایش یافت زیرا مقامات غربی و روسیه توجهی به پیشنهادات حل بحران اوکراین نداشتند.

سخنگوی کرملین گفت گزارش‌های پیشرفت مذاکرات “اشتباه” است، در حالی که مقامات آمریکایی به اطلاعاتی اشاره کردند که نشان می‌دهد روسیه عملیات هوایی و توپخانه‌ای خود را در جنوب این کشور و همچنین انتقال نیروهای کمکی از شرق دور و قفقاز را ادامه می دهد.

در همین حال، مقامات اوکراینی تاکید کردند که پیشنهاد واگذاری اراضی برای پایان دادن به جنگ را نخواهند پذیرفت، این درخواست اصلی روسیه است که خواستار به رسمیت شناختن الحاق کریمه در سال 2014 و جمهوری‌های جدایی‌شده تحت حمایت خود در شرق اوکراین است.

تا ساعت 11:20 به وقت شرقی (15:20 به وقت گرینویچ)، معاملات نفت خام ایالات متحده 7 درصد افزایش یافت و به 102 دلار و 20 سنت در هر بشکه رسید، در حالی که نفت برنت با 7.7 درصد افزایش به 105.61 دلار در هر بشکه رسید.  در همین حال، قیمت بنزین RBOB در ایالات متحده با 5.8 درصد افزایش به 3.1606 دلار در هر گالن رسید.   بازار همچنان شاهد نوسانات شدید قیمت به دلیل از دست دادن نقدینگی است، زیرا سرمایه گذاران بدلیل نوسانات مشاهده شده در سه هفته پس از تهاجم روسیه در بازار متوقف شده اند. در این زمینه، بازار همچنان هشدارهای آژانس بین‌المللی انرژی مبنی بر اینکه ممکن است حدود 3 میلیون بشکه در روز از تولید روسیه از آوریل کم شود را مورد توجه قرار داده است.

در حالی که بسیاری از خریداران در تلاش برای یافتن منابع جایگزین برای جلوگیری از خطر نقض ناخواسته تحریم‌های آمریکا هستند، شرکت‌های بزرگ نفتی غربی مانند شل و بریتیش پترولیوم اعلام نموده اند که دیگر نفت خام روسیه را نمی‌خرند.  در مقابل، برنامه های هند برای دور زدن اقدامات غرب از طریق تجارت با ارزهای غیر دلاری هنوز در مرحله جنینی قرار دارد.

به نقل از ریانووستی، وگیت الکپروف، مدیر عامل لوک اویل، گفت که او همچنان امیدوار است از کاهش تولید در سال جاری جلوگیری کند و اشاره کرد که فعالیت حفاری شرکت او در سال 2022 نسبت به سال گذشته 5 درصد افزایش داشته است. نکته مهم این است که دولت‌های غربی هنوز در شکستن اتحاد اوپک پلاس و به دست آوردن نفت بیشتر از خلیج فارس برای جایگزینی نفت روسیه ناکام هستند. وزیر خارجه امارات متحده عربی روز پنجشنبه پس از دیدار با سرگئی لاوروف گفت: حفظ ثبات بازارهای انرژی و مواد غذایی حائز اهمیت است و هیچ مخافتی با توافق اوپک برای افزایش تولید نشان نداد. این مسأله از ابن جهت مهم است که ظرفیت بالای تولید امارات متحده عربی با افزایش ملایم تولید طی شش ماه گذشته دچار مشکل شده است.

همچنین شواهد نشان می‌دهد قرنطینه‌های چین برای مهار آخرین شیوع کووید-19 ممکن است به اندازه یویه های قبلی شدید نباشد، و از تکرار توقف ناگهانی مصرف سوخت جلوگیری می نماید.  ژاپن پنجشنبه اعلام کرد با کاهش موج زمستانی کووید، اکثر محدودیت‌های کرونایی را لغو خواهد کرد. آمارها در ایالات متحده، با افزایش سرعت تولید در چهار ماه گذشته و کاهش محدودیت های کرونا ساخت مسکن نیز بیشتر از حد انتظار خواهدبود.

  • منبع خبر : investing.com