دوبانده‌سازی جاده خواف-تربت حیدریه، مانده در خوان اول
دوبانده‌سازی جاده خواف-تربت حیدریه، مانده در خوان اول
دوبانده کردن جاده خواف - تربت حیدریه، به عنوان یکی از مسیرهای پرتردد و پرحادثه جنوب خراسان رضوی از سال ۱۳۹۸ آغاز شد، اما با گذشت چهار سال تنها ۳۵ درصد پیش رفته و اکنون اجرای این طرح با کندی مواجه است.

این طرح که ۱۳۰ کیلومتر طول دارد از مهر ۱۳۹۸ با حضور معاون وقت وزارت صنعت، معدن و تجارت آغاز شد و ابتدا قرار بود با مشارکت شرکت تامین و توسعه زیرساخت های شرق ایران و شرکت ساخت و توسعه زیربنای حمل و نقل به صورت همزمان از ۲ مسیر سنگان به سمت خواف، تربت‌حیدریه و رشتخوار با اعتبار هشت هزار و ۶۶۰ میلیارد ریال به اجرا درآید.

تاکنون و با گذشت بیش از چهار سال، خط دوم جاده سنگان – خواف – رشتخوار – تربت‌حیدریه تنها به طول ۱۲ کیلومتر اجرا شده است که هفت کیلومتر آن در محدوده شهرستان خواف و پنج کیلومتر در شهرستان تربت حیدریه است.

بنا بر آمارهای موجود در ۹ ماهه امسال بیش از هفت میلیون تردد خودرو در جاده های شهرستان خواف به ثبت رسیده که ۲۲ درصد آن مربوط به وسائل نقلیه سنگین بوده و از آن میان ۲۰ درصد در جاده خواف – رشتخوار – تربت حیدریه بوده است.

مجموعه کانسارهای سنگان خواف با ۳۰ درصد ذخایر سنگ‌ آهن کشور در گستره‌ای به طول ۲۲ کیلومتر و عرض ۱۰ کیلومتر در ۳۰۰ کیلومتری جنوب شرقی مشهد، ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر خواف و ۱۸ کیلومتری شمال شرقی سنگان در جنوب شرقی خراسان رضوی و نزدیک مرز افغانستان قرار دارد.

دسترسی به محل کانسارهای سنگ‌آهن سنگان از ۲ مسیر آسفالته مشهد – تربت‌حیدریه – خواف – سنگان و نیز مشهد – فریمان – تربت‌جام – تایباد – سنگان امکانپذیر است

طبق اعلام سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی در دور نخست سفر استانی رییس جمهور و اعضای هیات دولت به این استان، مطالعه قطعه های ۲ و ۹ جاده دوبانده خواف – تربت حیدریه با اعتبار هشت هزار میلیارد ریال به مدت ۲ سال در دستور کار قرار گرفت.

از این میزان قرار بود طی پارسال چهار هزار میلیارد ریال شامل ۲ هزار میلیارد ریال توسط بخش دولتی و ۲ هزار میلیارد ریال سهم بخش صنایع معدنی به این طرح اختصاص یابد ولی این امر تاکنون محقق نشده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان رضوی  گفت: در ۲ ماه گذشته نشست های مختلفی در استان و کشور در خصوص اجرای این طرح برگزار شد که البته تا مرحله رسیدن به نتیجه و یک برنامه اجرایی همگن برای تمام قطعات این طرح ادامه خواهد یافت.

جواد خدایی افزود: با نتیجه گرفتن از این نشستها مطالبه دیرینه مردم خواف مبنی بر دوبانده شدن محور خواف – تربت حیدریه در مراحل اجرایی قرار می گیرد تا با اجرا و بهره برداری از آن ظرفیتی برای توسعه اقتصاد محلی و استان فراهم شود.

شرکتهای معدنی به تعهدات خود عمل کردند

مدیرعامل شرکت فولاد سنگان خراسان گفت:‌ بر اساس برآورد نخست، اجرای طرح دوبانده کردن جاده خواف – تربت حیدریه هشت هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز داشت که اکنون با توجه به جهش قیمت ها به حدود ۲۰ هزار میلیارد ریال افزایش یافته است و تامین نیمی از این رقم بر عهده سرمایه گذاران و شرکتهای معدنی و ۵۰ درصد نیز بر عهده وزارت راه و شهرسازی است.

علی امرایی تصریح کرد: شرکت فولاد سنگان هیچ گونه بدهی در خصوص اجرای این طرح جاده ای ندارد و به تعهد خود عمل کرده است و وزارت راه و شهرسازی باید سهم خود را پرداخت کند تا اجرای طرح سرعت یابد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس هیات مدیره سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) چندی قبل در جریان بازدید از شرکتهای معدنی مستقر در سنگان خواف، در خصوص اجرای این طرح گفته بود: بیشتر سرمایه گذاران صنایع معدنی بر اساس تفاهم نامه امضا شده به تعهدات خود پایبند بوده اند اما وزارت راه به تعهدات خود عمل نکرده است.

محمدرضا موثقی نیا افزوده بود: در جلسه ای با مسوولان وزارت راه و شهرسازی قرار شد تا با استفاده از منابع این وزارتخانه و سرمایه گذاران روند اجرای طرح مزبور سرعت گیرد و این وزارتخانه هم به تعهدات خود عمل کند.

مرکز شهرستان خواف با ۱۲۳ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان در ۲۶۷ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است

  • منبع خبر : ایرنا