استفاده از ظرفیت های تخصصی جهاد دانشگاهی در حوزه استاندارد
استفاده از ظرفیت های تخصصی جهاد دانشگاهی در حوزه استاندارد
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در نشست مشترک با رییس جهاد دانشگاهی با تاکید بر استفاده از ظرفیت‌های تخصصی جهاددانشگاهی در حوزه استاندارد گفت: اگر بخواهیم در کشور دستگاه و یا نهادی را برای توسعه همکاری‌ها انتخاب کنیم اولویت اول، مجموعه انقلابی جهاددانشگاهی است.

نشست مشترک حسن مسلمی نائینی رییس جهاددانشگاهی و برخی اعضای هیات رئیسه و رواسای واحدهای سازمانی این نهاد با مهدی اسلام‌پناه معاون رییس جمهور و رییس سازمان ملی استاندارد ایران و معاونان و مدیران ارشد این سازمان روز چهارشنبه در سازمان ملی استاندارد برگزار شد.

کارنامه جهاددانشگاهی بسیار درخشان است
رییس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه این سازمان با آحاد جامعه در ارتباط است، گفت: اگر بخواهیم در کشور دستگاه و یا نهادی را برای توسعه همکاری‌ها انتخاب کنیم اولویت اول مجموعه انقلابی جهاددانشگاهی است.

مهدی اسلام‌پناه با بیان اینکه کارنامه جهاددانشگاهی بسیار درخشان است، ادامه داد: مدتی افتخار سربازی و خدمت در این نهاد را داشتم و بزرگ‌ترین اندوخته جهاددانشگاهی نیروهای علمی و توانمند آن است.

وی توسعه نهضت کیفیت و تکمیل ظرفیت‌های نخبگانی در حوزه آزمایشگاهی و غیر آزمایشگاهی، بهره‌برداری از ظرفیت‌های استانی، دانشگاهی و استفاده از سرمایه انسانی جهادی در تراز جمهوری اسلامی ایران را به‌ عنوان زمینه‌های همکاری نام برد و گفت: در حوزه فناوری‌های نوظهور مثل نانو و بایوف تکمیل بانک ارزیابان کیفیت، شاخص سازی‌های مدرن و… با سازوکارهای عملیاتی و شفاف می‌توانیم همکاری داشته باشیم.

معاون رییس جمهور با قدردانی از فعالیت‌های زنده یاد سعید کاظمی آشتیانی که همواره مورد تاکید رهبر انقلاب قرار دارد، از ایجاد برند حلال درمان توسط پژوهشگاه رویان و همکاری با مجموعه‌های جهاددانشگاهی در استان‌ها و فعالیت‌هایی در رابطه با کالا و خدمات به‌عنوان محورهای دیگر فعالیت‌های این دو مجموعه نام برد.

وی بابیان اینکه یازده و نیم درصد استانداردهای دنیا در حوزه نانو در ایران نوشته‌شده است، گفت: اگر در این حوزه موفق شدیم به این دلیل است که کار به مرجع تخصصی آن سپرده شد؛ در این راستا می‌توانیم در حوزه فناوری بایو نیز این همکاری را با توجه به ظرفیت‌ها و آزمایشگاه‌های پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی نیز داشته باشیم.

اسلام پناه با تاکید بر اینکه سازمان ملی استاندارد امروز با گذشته تفاوت بسیار دارد، اظهار کرد: یکی از اولویت‌ها در دوره جدید را بهره‌گیری از توان علمی دانشگاهی قراردادیم و در این مدت ۲۰۰ مدیر علمی و دانشگاهی جوان در تراز انقلاب اسلامی و تحول‌خواه وارد مجموعه استاندارد شدند.

وی بابیان اینکه امسال سازمان استاندارد ۱۰۰ ساله می‌شود، تاکید کرد تا هر چه سریع‌تر خواسته‌های قابل‌اجرای دو طرف عملیاتی شده و فعالیت‌ها را توسعه دهند و این همکاری در دولت انقلابی به‌صورت شفاف و یک الگو مطرح شود.

رییس جهاددانشگاهی نیز با بیان اینکه این مجموعه، نهادی با توانمندی در حوزه‌های مختلف است، گفت: این نهاد درزمینه های مهندسی، پزشکی، کشاورزی، علوم انسانی و هنر هم کارهای تحقیقاتی و هم خدماتی و آموزشی انجام می‌دهد.

حسن مسلمی نائینی با بیان اینکه بیش از ۱۰۰ واحد سازمانی در کل کشور زیر نظر این نهاد فعالیت دارند، افزود: پژوهشگاه‌های بزرگی همچون رویان، ابن‌سینا، علوم انسانی و مطالعات اجتماعی، پژوهشکده سرطان معتمد، دانشگاه‌های علم و فرهنگ و فرهنگ و هنر بخشی از ظرفیت‌های جهاددانشگاهی است.

وی با اشاره به فعالیت سه پارک علم و فناوری البرز، کرمانشاه و علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی زیر نظر این نهاد گفت: در این سه پارک شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در حوزه‌های مختلف، فنی و مهندسی، پزشکی و صنایع فرهنگی و نرم فعالیت می‌کنند.

مسلمی نائینی با اشاره به فعالیت واحدهای سازمانی این نهاد در حوزه‌های تخصصی همچون مخابرات، نفت و صنایع وابسته و برق گفت: همه این حوزه‌ها برای توسعه فعالیت‌هایشان نیاز به استاندارد دارند و در کنار آن می‌توانند کمک‌کننده سازمان استاندارد باشند.
وی با اشاره به توان آموزشی این نهاد عنوان کرد: در حوزه آموزش‌های تخصصی می‌توانیم همان‌گونه که درگذشته با سازمان استاندارد همکاری داشتیم، فعالیت‌هایمان را توسعه دهیم.

رییس جهاد دانشگاهی با بیان اینکه سرمایه انسانی علمی، مجموعه های تحقیقاتی و امکانات آزمایشگاهی جهاددانشگاهی در کل کشور آماده همکاری با سازمان ملی استاندارد ایران است، به توان آزمایشگاه‌های تخصصی این نهاد اشاره کرد و افزود: این آزمایشگاه‌ها با توجه به ظرفیتشان می‌توانند به‌عنوان مرجع آزمایشگاه‌های استاندارد باشند.

زمینه‌های مشترک همکاری میان جهاددانشگاهی و سازمان ملی استاندارد
رییس سازمان جهاددانشگاهی خواجه‌نصیرالدین طوسی نیز در بخش دیگری ازاین نشست تخصصی به تشریح زمینه‌های مشترک همکاری میان جهاددانشگاهی و سازمان ملی استاندارد پرداخت و از استاندارد به‌عنوان ابزار سیاستی در نظام ملی نوآوری نام برد.

حبیب الله اصغری با بیان جهاددانشگاهی و سازمان ملی استاندارد هر دو سازمان‌هایی میانجی هستند و با توجه به جنس فعالیت‌هایشان می‌توانند همکاری‌هایشان را توسعه دهند افزود: نمونه این همکاری‌ها را در سایر کشورها و سازمان‌هایی همانند جهاددانشگاهی مانند فراونهوفر آلمان می‌توانیم مشاهده کنیم.

وی با اشاره به برخی فعالیت‌های جهاددانشگاهی در حوزه استاندارد به استانداردهای کمک ناوبری بصری؛ استانداردهای سامانه‌های کنترل تردد؛ استاندارد آزمایشگاه برق فشارقوی؛ اندازه‌گیری تشعشعات رادیویی؛ آزمایشگاه آنتن‌های تلفن همراه؛ آزمایشگاه قیر و آسفالت و حوزه نفت اشاره کرد.

  • منبع خبر : ایرنا